بسته های حمایتی از مواردی است که موسسات خیریه برای کمک و اهدا انواع و اقسام اقلام مورد نیاز افراد تحت پوشش خود،در نظر میگیرند. موسسات خیریه همواره در تلاش هستند تا بتوانند مشکلات نیازمندان را رفع کنند و یکی از مهمترین راه ها در این امر مهم، ارائه بسته های حمایتی است. در ادامه به بررسی بسته های حمایتی و روند ارائه بسته ها خواهیم پرداخت.

 

 

بسته های حمایتی چیست؟ و توسط چه کسانی ارسال می گردد؟

 

موسسات خیریه برای اهدا کمک های خود به نیازمندان در قالب بسته های حمایتی به افراد تحت پوشش خود اهدا میکنند. به طور کلی افراد نیازمند، بر اساس نیازهایشان در چند گروه مختلف قرار میگیرند. و موسسات خیریه برای اینکه بتوانند به راحتی این مسئله را مدیریت کنند برای هر گروه اقلام و موارد مورد نیازشان را دسته بندی کرده و به افراد تحت پوشش خود اهدا میکنند. در ادامه با انواع بسته های حمایتی آشنا خواهیم شد.

 

 

انواع بسته های حمایتی نیازمندان

به صورت معمول کمک هایی که از سوی موسسات خیریه و حامیان آنها برای افراد تحت پوشش موسسات اهدا میشود، در قالب بسته های حمایتی به نیازمندان اهدا می گردد. این بسته ها انواع نیازهای مددجویان را برطرف میکنند. این نیاز ها شامل خوراک، پوشاک، مسکن، لوازم آشپزخانه، بهداشتی و … میشوند. در ادامه به معرفی انواع بسته های حمایتی خواهیم پرداخت.

 

 

بسته حمایتی معیشتی

 

موسسه های خیریه ای که در زمینه ی حمایت از زنان سرپرست خانواده و یا خانواده های نیازمند فعالیت می کنند این بسته ها را ارائه میدهند. بسته حمایتی مواد غذایی یکی از اصلی ترین بسته های مورد نیاز خانواده ها بسته مواد غذایی است. در حال حاضر با توجه به بالا بودن هزینه تهیه اقلام اصلی خوراکی، بسیاری از خانواده ها برای تهیه آن دچار مشکل شده اند.

 

 

بسته حمایتی لوازم بهداشتی

 

لوازم بهداشتی یکی از مهمترین بسته های حمایتی در زمینه ی رعایت سلامت افراد تحت پوشش موسسه است. همانطور که میدانید بسیاری از بیماری بر اثر رعایت نشدن بهداشت است بنابراین برخی از موسساتی که به صورت تخصصی صرفا بر روی رعایت بهداشت فردی و خانواده فعالیت میکنند و همچنین موسساتی که بر روی ارتقا سطح سلامت و رفاه خانواده ها فعالیت دارند، این بسته های حمایتی را به مردم ارائه میدهند.

 

 

بسته حمایتی لوازم خانه و آشپزخانه

 

بسیاری از افرادی که تحت پوشش موسسه های خیریه ای که حوزه فعالیت آنها، زنان سرپرست خانواده و خانواده هاست این بسته های حمایتی را ارائه میدهند. افرادی که تحت پوشش این موسسه ها هستند اگر در خانه آن ها وسایل اصلی که یک خانه باید داشته باشد را نداشته باشند، موسسات برای آن ها تهیه می کنند.

 

 

بسته حمایتی در قالب ارائه وام

 

برخی از موسسات خیریه در قالب ارائه وام های قرض الحسنه و یا سرمایه گذاری برای شروع کسب و مار ها فعالیت میکنند. این بسته های حمایتی پس از ارائه طرح توسط شما به موسسه های خیریه و بررسی آن ها، در صورتی که تاییدیه های لازم دریافت شود، بسته حمایتی به شما تعلق خواهد گرفت.

 

 

بسته های حمایتی پزشکی

 

بسته های حمایت پزشکی توسط موسسه هایی که حوزه فعالیتشان زنان سرپرست خانوار، خانواده ها، بیماری های خاص و معلولیت های جسمی و … است ارائه میدهند. پس از اینکه شما عضو این موسسات شوید، میتوانید از خدمات مختلفی که موسسه ارائه می دهد استفاده کرده و برای درمان بیماری های خود از آنها استفاده نمایید. این بسته حمایتی شامل: خرید دارو ها، وسایل و لوازم پزشکی و درمانی، هزینه های ویزیت و … پرداخت مینماید.

 

 

بسته های حمایتی البسه

 

بسیاری از نیازمندان در فصول مختلف به البسه مناسب و … نیاز دارند. این بسته های حمایتی شامل انواع پوشاک برای سنین و و برای فصول مختلف آن ها اهدا می گردد. همچنین در برخی از موسسات برای افراد تحت پوشش آن ها بن های خرید تهیه میشود که افراد تحت پوشش خود بتوانند به سلیقه خود لباس های مد نظر خود را از فروشگاه های مختلف تهییه کنند. موسسات خیریه ای که، در حوزه های خانواده، زنان سرپرست خانواده، کودکان بدون سرپرست و یا بد سرپرست و گاها دیگر حوزه ها فعالیت می کنند بسته های حمایتی های البسه خود را برای افراد تحت پوشش خود اهدا میکنند.

حمایت از افراد بی بضاعت

بسته های حمایتی مسکن

 

برخی از موسسات خیریه در حوزه حمایت از نیازمندان در حوزه تهییه مسکن فعالیت می کنند. البته دیگر موسسه هایی هم که به صورت غیر مستقیم بر روی تهیه مسکن برای نیازمندان فعالیت می کنند. برخی از نیازمندان بر اثر عوامل مختلفی خانه های خود را از دست داده اند. و یا دیگر مبلغی ندارند که بخواهند بابت اجاره بهای محل زندگی پرداخت کنند. در این مواقع، موسسه های خیریه ای که در حوزه تامین مسکن برای نیازمندان، حمایت از زنان سرپرست خانوار، حمایت از خانواده ها، حمایت از کودکان بدون سرپرست و یا بد سرپرست فعالیت دارند، برای نیازمندان وضعیت مسکن شان را تامین میکنند.

 

 

بسته های حمایتی تحصیلی

 

ارائه بسته حمایت تحصیلی توسط موسسه های خیریه ای که حوزه فعالیت آن ها زنان سرپرست خانواده، خانواده ها، کودکان بدون سرپرست و بدسرپرست و موسسه هایی است که به صورت تخصصی صرفا بر روی تحصیل دانش آموزان فعالیت می کنند ارائه میدهند. بسته های اهدایی این موسسات شامل انواع منابع آموزشی و منابع دیگر و خدمات مشاوره ای برای رشد و ارتقای سطح دانش آموزان در مقاطع مختلف تحصیلی است.

 

 

بسته های حمایتی ورزشی

 

بسته های حمایت های ورزشی به مقدار بسیار کمتری نسبت به بسته های حمایتی دیگر ارائه می گردد. اغلب این بسته های حمایتی توسط موسسه هایی که در حوزه زنان سرپرست خانوار، خانواده و کودکان بد سرپرست و بدون سرپرست فعالیت دارند ارائه میشود.

در حال حاضر در زمینه های حمایت در حوزه ورزشی مسابقه ها و برنامه های مختلفی برای ارتقای سطح ورزشی کشور و استفاده از استعداد های درخشان ورزشکاران، تهیه، تدوین و تبیین شده است. اگر یک نفر میخواهد در حوزه ی ورزش به درجه و جایگاه مطلوبی دست پیدا کند می تواند با تمرین و سخت کوشی های بسیار در این زمینه فعالیت کند و مطمئنا می تواند حامی های مناسبی در این راه برای خود پیدا کند.

 

 

بسته های حمایتی از مهاجران

 

مهاجرت برای تمامی افراد در سنین مختلف، امری بسیار مهم و پر چالشی است برخی از موسسات خیریه برای حمایت از مهاجران تشکیل شده اند. این موسسات خدمات مختلفی را برای افرادی که به عنوان مهاجر به کشور های مختلف رفته اند و در آنجا با مشکلات بسیار متعدی دچار شده اند.موسسات خیریه ای که در حوزه های حمایت از مهاجران، حمایت از زنان سرپرست خانوار و کودکان بدون سرپرست و بدسرپرست فعالیت می کنند، خدمات مختلفی را به مهاجران اهدا می کنند.

 

 

بسته های حمایتی امدادی

 

برخی از موسسات خیریه فعالیت اصلی آن ها جمع آوری منابع و توزیع آن در هنگام وقوع بلایای طبیعی: مانند سیل، زلزله، طوفان و … و همچنین در هنگام وقوع جنگ است این موسسات، به طور کلی در طول روز مره کمک خاصی به نیازمندان نمی کنند اما در هنگام حوادث به سرعت به کمک هموطنان رفته و جان آنها را نجات می دهند.

 

 

بسته های حمایتی کودکان

 

برای کودکان بسته های حمایتی بسیار مختلفی ارائه داده میشود.  و بنابر شرایط کودکان، بسته مورد نیاز آنها ارائه میشود. از جمله نیاز های کودکان میتوان به: اسباب بازی، تفریحات سالم، تامین خوراکی، دوره های استعدادیابی، لوازم و التحریر، البسه، کیف و کفش و … اشاره کرد. این بسته های حمایتی توسط موسساتی که حوزه فعالیت آنها: کمک به خانواده ها، کمک به زنان سرپرست خانوار، کمک به کودکان بدون سرپرست و یا بد سرپرست و کمک به معلولین جسمی و روحی است تامین شده و به افراد تحت پوشش موسسه اهدا می گردد.

 

نکته: لازم است بدانید برخی از بسته های حمایتی، برای یک گروه خاص نیست به عنوان مثال هر گروهی که دچار بیماری و یا آسیب دیدگی باشد، بسته های حمایتی بهداشتی و پزشکی را میتوانند دریافت کنند.

 

 

بسته های کمکی برای چه کسانی ارسال می گردد؟

 

در هر موسسه خیریه ای بسته های کمکی با توجه به نوع فعالیت تعریف شده برای آن سازمان در نظر گرفته میشود. به طور مثال برخی از موسسه ها صرفا برای حوادث غیر مترقبه فعالیت می کنند و صرفا اگر زلزله ای، سیل و یا هر مشکل دیگری رخ دهد این موسسات برای آن روز آماده خواهند بود و تمامی بسته ها را در آن روز به مردم اهدا خواهند کرد. و یا برخی از موسسات صرفا بر روی وضعیت تحصیلی نوجوانان و جوانان فعالیت می کنند. در نتیجه تمامی بسته هایی که این گروه ارائه میدهند، مناسب برای کسانی است که میخواهند تحصیل کنند. در نتیجه تمامی  این بسته ها برای همه  گروه های نیازمندان دیگر قابل استفاده نخواهد بود.

 

 

در موسسه خیریه باران مهر و عاطفه نیکان چه بسته های کمکی به افراد تحت پوشش این موسسه اهدا میگردد؟

 

حوزه فعالیت موسسه خیریه باران مهر و عاطفه کمک به زنان سرپرست خانوار، کودکان بدون سرپرست و یا بدسرپرست و بیماران است. این موسسه در شهر قم فعالیت دارد و به دلیل اینکه تعداد اقامت مهاجران در این شهر بالاست این موسسه این خدمات را به مهاجران هم ارائه می دهد. و در راستای حمایت از کودکان، این موسسه در زمینه ی تامین منابع تحصیلی، دانش آموزان تحت پوشش موسسه را هم تامین و حمایت کرده است. و در نهایت در جهت حمایت از زنان سرپرست خانوار، در صورتی که به وسایل منزل و یا خود منزل هم نیاز داشته باشند، موسسه تامین خواهد کرد. و تا به حال کودکان و مادران بیماری که به موسسه مراجعه کرده اند، و مورد حمایت قرار گرفته اند، بسیار بهبود یافته اند.

بنابراین موسسه خیریه باران مهر و عاطفه نیکان قشر بالایی از افراد نیازمند را تحت پوشش و حمایت خود قرار داده است و بسته های حمایتی متنوعی را برای تمامی گروه هایی که جذب کرده اند، ارائه میدهد. این موضوع باعث شده است که فعالیت این موسسه بسیار بالا و تعداد افراد تحت پوشش این موسسه همواره در حال افزایش باشد. در ادامه روند ارائه بسته های مختلف حمایتی مختلف را برای گروه های مختلف و خود بسته های حمایتی را بررسی میکنیم.

 

بسته معیشتی - سبدکالا

بسته های معیشتی و بهداشتی

 

این بسته ها برای تامین انواع مواد غذایی و لوازم بهداشتی برای افراد تحت پوشش موسسه است. موسسه در نظر دارد با توجه به افزایش سنگین قیمت کالا ها و همچنین افزایش  میزان تورم، کالاهای اساسی و مورد نیاز هر خانواده ای را بخش زیادی از هزینه های ماهانه یک خانواده را در بر میگیرد، خرید کرده و در قالب بسته های معیشتی و بهداشتی به افراد تحت پوشش موسسه اهدا میکند. خرید مواردی که در بسته های کمک معیشتی به صورت تقریبا ماهانه برای خانواده ها مبلغ بالایی می شود که موسسه این بسته ها را  هر چهل روز یکبار خریداری کرده و به افراد تحت پوشش خود اهدا می کند، تا افراد تحت پوشش موسسه از بابت تامین این اقلام نگرانی نداشته باشند.
تمامی افراد تحت پوشش این موسسه در سه گروه کلی جای میگیرند. و همواره موسسه برای ارسال بسته های کمک معیشتی برای این سه گروه برنامه ریزی می کند و در پارت های زمانی چهل روزه بسته های حمایتی معیشتی هر گروه را ارسال می کند. بسته های این سه گروه با یکدیگر متفاوت است. در ادامه به بررسی دقیق تر این سه گروه خواهیم پرداخت.

گروه اول: این گروه شامل نیازمندانی است که از نظر اقتصادی و زندگی وضعیتشان بهتر از بقیه افراد در گروه های دیگر است. موسسه برای این گروه در بسته های حمایتی معیشتی شان متناسب با نیاز های آن ها مواد غذایی و مواد بهداشتی اصلی را ارائه میدهد ولی به نسبت دیگر گروه ها مقدار آن کمتر خواهد بود و یا تعداد اقلام فرعی در بسته های حمایتی این گروه وجود نخواهد داشت.

نکته:

به عنوان مثال در بسته های حمایتی روغن، برنج، رب و گوشت به عنوان اقلام اصلی در نظر گرفته شده است و اقلام فرعی مانند نمک، ادویه، آرد نخودچی و دیگر اقلام در نظر گرفته شده است. اقلام اصلی مبالغ بالایی دارند و عضو اصلی هر غذایی هستند ولی اقلام فرعی مبالغ پایینی دارند و عضو اصلی نیستند. موسسه با تحقیق بر روی توان و وضعیت مالی و معیشتی هر خانواده تصمیم میگیرد که هر خانواده در کدام گروه قرار بگیرند. بنابر وضعیت خانواده ها، افراد تحت پوششی که در گروه اول قرار گرفته اند میتوانند هزینه های تامین اقلام فرعی را تامین کنند. به همین دلیل موسسه برای هر گروه اقلام متفاوتی ارائه می دهد ولی ارائه اقلام اصلی برای همه گروه ها ثابت است.

گروه دوم: این گروه نسبت به گروه قبلی از وضعیت نامناسب تری برخوردار هستند. این گروه همان اقلامی که در بسته حمایتی معیشتی گروه قبلی بود را به اضافه موارد دیگری دریافت می کنند؛ به عنوان مثال اگر به گروه اول برنج و گوشت و روغن اهدا شده بود، به گروه دوم کمی مقدار بیشتر به همراه آرد نخودچی، نمک و … هم اهدا میشود.

گروه سوم: وضعیت این گروه از دیگر گروه ها بسیار وخیم تر است. افراد این گروه کمک های بیشتر را همواره از موسسه دریافت می کنند. موسسه در موضوع اهدا بسته های کمک معیشتی برای این گروه از اهدا کردن مواد غذایی و مواد بهداشتی، تمامی موارد مورد نیاز شان تامین میکند. چرا که افرادی که در این گروه جای گرفته اند، نمی توانند کوچکترین چیزی را خریداری کنند توانایی کار کردن و درآمدزایی را نداشته و کسی از اعضای خانواده سرپرستی ایشان را بر عهده نگرفته است. افرادی که در این گروه جای دارند اغلب بیماری های مختلفی را هم دارند که برای درمان بیماری هایشان هم موسسه آن ها را حمایت میکند. در برخی از موارد این افراد به دلیل اینکه نمی توانستند کار کنند به مرور زمان نتوانسته اند اجاره بهای محل زندگی خود را پرداخت کنند و در نهایت موسسه به همراه حامیان موسسه کمک کرده اند و توانسته اند جایی را برای سکونت فرد نیازمند اجاره کنند.

بسته های کمکی به سالمندان

 

موسسه خیریه برای سالمندانی که سرپرست خانوار هستند بسته های حمایتی خود را ارسال می کند. این بسته ها شامل یکی از بسته هایی که در یکی از سه گروه بالا گفته شده بود خواهد بود. سالمندان به جز آن بسته ای که دریافت میکنند، در صورت نیاز بسته های پزشکی هم به آنها تعلق خواهد گرفت. این بسته ها شامل موارد مختلفی است از جمله این موارد می توان به تامین تمامی اقالم و دارو هایی پزشک فرد تحت پوشش اعلام کرده باشد به همراه هزینه های درمانی، بستری شدن،آزمایشات و … نام برد.

تاثیر ارائه بسته های حمایتی بر جامعه و مردم آن جامعه

 

ارائه بسته های حمایتی توسط موسسات خیریه بسیار حائز اهمیت است. شما یک جامعه ای را تصور کنید که در آنجا تعدادی از افراد در حال گدایی هستند، عده ای دیگر در حال تن فروشی، تعداد زیادی از افراد بدون کار در قسمتی از پارک های شهر وقت و عمر بسیار ارزشمند خود را از بین میبرند. در بخش دیگری از شهر کودکان به جای بازی در حال کار کردن یا همان کودکان کار هستند تا بتوانند خود و یا خانواده خود را سیر کنند، و یا افرادی بدون جای خواب، وسایل خود را در خیابان گذاشته و بر روی کارتن ها میخوابند، عده ای با مشقت در پارک ها می خواهند درس بخوانند و مسائل دیگری که شنیدن و یا دیدن این صحنه ها قلب هر فرد دیگری را به درد می آورد. موسسات خیریه ساخته شده اند تا بتوانند با همکاری با شما حامیان و همچنین همکاری با سازمان های دولتی دیگر شاهد اتفاق افتادن و تکرار این صحنه های ناگوار را در جامعه نباشیم.

به طور کلی مخصوصا در شهر های بزرگ تا چند سال پیش وجود برخی از این صحنه های دلخراش به شدت حس میشد و همواره رو به افزایش بود. این آسیب ها در علم جامعه شناسی به عنوان آسیب های اجتماعی معنا پیدا کرده است. در حال حاضر موسسات خیریه به همکاری دولت توانسته است تا مقدار زیادی جلوی افزایش تعداد این اتفاقات را بگیرد. جذب و کمک حامیان در تهیه و ارائه کمک های شما در قالب بسته های حمایتی، یکی از مهمترین و ارزشمندترین علل این اتفاق بزرگ به جهت کمک به افراد تحت پوشش است.

کمک به نیازمندان - پرداخت صدقه

چگونه میتوانیم در این کار خیر سهیم شویم؟

 

همان طور که گفته شد، وظیفه انسانی و اجتماعی همه ی ما کمک به دیگران و از جمله نیازمندان است. ما میتوانیم به انواع مختلفی از موسسات خیریه و در نتیجه از افراد تحت پوشش آن ها حمایت کنیم. در ادامه موارد مختلفی از این حمایت ها را بررسی خواهیم کرد.

تبلیغات موسسات خیریه:

 

تبلیغات موسسات خیریه یکی از مهمترین کمک هایی است که هر فردی میتواند به موسسات خیریه و برای کمک به نیازمندان انجام دهد. ممکن است شما به هر دلیلی نتوانید کمک های نقدی و یا غیره نقدی به موسسات خیریه داشته باشید. ولی شما میتوانید بدون پرداخت مبلغی از موسسه های خیریه حمایت کنید. به عنوان مثال میتوانید با گذاشتن یه استوری و یا معرفی ما به دیگران در انجام کار های خیر همراه ما باشید.

در حال حاضر افراد بسیار زیادی هستند که میخواهند به نیازمندان کمک کنند ولی به دلیل اینکه به موسسات خیریه اعتماد ندارند نتوانسته اند کمک کنند؛ ما میتوانیم با صحبت کردن با این افراد، اعتماد آنها را کسب کرده و کمک های آن ها را در راه کمک به نیازمندان، به موسسات خیریه اهدا کنیم.

اهدا کمک های مالی:

 

بسیاری از ما میتوانیم با اهدا مبالغی در راه کمک به داشتن جامعه ای بهتر و سالم تر نقش بسیار موثری داشته باشیم مبالغی که میخواهید اهدا کنید، میتواند هر مبلغی که مد نظر خودتون دارید باشد و مبلغی برای شما تعیین نمی گردد.

اهدا کمک های غیرمالی:

 

موسسات خیریه با توجه به حوزه فعالیتشان، نیاز های مختلفی از نیازمندان و افراد تحت پوشش خود را با کمک حامیان تامین می کنند. ما میتوانیم در صورتی که برخی از مواردی که موسسات خیریه برای نیازمندان تهیه میکنند را فراهم کرده و به موسسه اهدا کنیم. ما میتوانیم با مراجعه به مراکز خیریه اقلام مورد نیاز خیریه را بدانیم و برای تهیه و اهدا آن ها به خیریه و نیازمندان، برنامه ریزی داشته باشیم.

کمک به فرهنگ سازی:

 

بسیاری از افرادی که در حال حاضر هنوز برایشان فرهنگ کمک کردن اصولی به دیگران برایشان به درستی تفهیم نشده است و همواره شاهد این هستیم که نیازمندان در نقاط مختلف شهر یا در حال گذران زندگی با سختی های بسیار اند و یا مجبور شده اند به مشاغل کاذب روی بیاورند؛ این موضوع در صورتی است که اگر نیازمندان کمک های مورد نیاز خودشان را از موسسه دریافت کنند و همچنین حامیان کمک های خود را از طریق موسسات به نیازمندان ارائه دهند، بر سیستم کمک رسانی به نیازمندان نظرات دقیق تر و کمک های بهتری صورت خواهد گرفت و جلوی سو استفاده های مختلف هم گرفته خواهد شد.

با کدام موسسه خیریه همکاری کنیم؟

 

کمک کردن به نیازمندان از طریق موسسه های خیریه کاری بسیار انسان دوستانه و عاقلانه ای است. ولی این کمک ها باید به موسسات خیریه ای که معتبر هستند صورت گیرد. ما می توانیم روند کاری موسسات خیریه را قبل از پرداخت هرگونه کمکی بررسی کنیم و میزان رضایت افراد تحت پوشش موسسه و گزارش های مالی و گزارش های عملکرد و در نهایت مجوزهای آن موسسه خیریه را بررسی کنیم. و سپس کمک های نقدی وغیر نقدی خود را اهدا کنیم.