در جامعه کودکان بسیاری وجود دارند که متاسفانه به خاطر عوامل متعددی، از تحصیل بازمانده اند. شناسایی و حمایت کودکان بازمانده از تحصیل یک امر ضروریست که طی گزارش سایت خبرگزاری ایرنا 244 میلیون کودک در جهان توانایی تحصیل و یا ادامه تحصیل را ندارند. به طور قطع بسیاری از این کودکان که رنج سنی آن ها بین 6 تا 18 سال است، هوش و استعداد خوبی دارند و می توانند به خوبی تحصیل کنند و افرادی با اراده های قوی و موفق در حوزه کاری شوند، ولی به دلایل متعدد نمیتوانند به خوبی در شروع و یادگیری و یا ادامه تحصیل فعال باشند.
در ادامه می خواهیم به موارد زیر بپردازیم:

  • علل بازماندن دانش آموزان از تحصیل 
  • علت حمایت موسسات خیریه از تحصیل دانش آموزان 
  • حمایت از کودکان نخبه بی بضاعت
  • حمایت از دانش آموزان مستعد
  • شناسایی دانش آموزان نیازمند
  • کمک به دانش آموزان بی بضاعت بازمانده از تحصیل
  • علل بازماندن دانش آموزان از تحصیل 

بازماندن کودکان از تحصیل به عوامل و شرایط های بسیار مختلفی بستگی دارد. این شرایط مختص به کشور ایران نیست؛ این عوامل در سراسر جهان اتفاق افتاده است و یا در مناطقی رخ دادن این اتفاق پتانسیل بالایی وجود دارد. از جمله علل مهم در بازماندن دانش آموزان از تحصیل می توان به موارد زیر اشاره کرد.

نبود حمایت های مالی

 

برای تحصیل در بسیاری از مناطق جهان لازم است که والدین بتوانند مبلغی را در خصوص تحصیل کودکان شان هزینه کنند. ممکن است به هر دلیلی برخی از خانواده نتوانند نیازهای مالی کودکان برای تحصیل و یا ادامه تحصیل فرزندانشان تامین کنند. همچنین اگر در برخی از خانواده ها یکی از والدین و یا هر دو والدین در کنار کودک حضور نداشته باشند،شرایط برای کودکان بسیار سخت خواهد شد.

مشکلات روانی کودکان

 

بسیاری از دانش آموزان ممکن است به خاطر رخ دادن برخی از اتفاقات در دوران کودکی مشکلاتی برایشان پیش آمده باشد که دوست نداشته باشند به مدرسه بروند و مقاومت بسیار بالایی از خود نشان بدهند. در صورتی که سرپرست خانواده مبلغی برای درمان کودک خود نداشته باشد موسسات هزینه های درمان را تقبل کرده و کمک میکنند تا این مشکل برطرف گردد.

دور بودن روستاها از یکدیگر

 

افراد زیادی در جهان در روستا زندگی می کنند. برخی از روستا ها به این علت اینکه برخی از روستا ها دارای جمعیت کمی است  و یا ساکنین آن روستا ها خانه های خود را  به صورت خیلی پراکنده از یکدیگر ساخته اند، شرایط برای تحصیل کودکان را با مشکلات بسیاری رو به رو کرده اند. چرا که کودکان باید مسافت های بسیار زیادی را برای رسیدن به مدرسه طی کنند. این مسیر های طولانی اغلب سختی و خطراتی را در بین راه برای کودکان به وجود می آورند و به همین دلیل معمولا خانواده ها اجازه تحصیل و یا ادامه تحصیل را به کودکان، و علل الخصوص دختران را  در این شرایط نمی دهند.

نبود منابع درسی مناسب

 

شروع تحصیل و یا ادامه دادن آن همواره نیاز به منابع گوناگونی دارد. تهیه این منابع در مقاطع پایین در مناطق بسیار محروم کار سختی است. و در مقاطع بالاتر، تهیه منابع مشکلات بیشتری را به همراه خواهد داشت.

وجود الگو های نامناسب در جامعه

 

در صورتی که در بین افراد یک جامعه الگوی مناسبی وجود نداشته باشد، برخی از کودکان و یا خانواده های آنها اجازه ی تحصیل و یا ادامه تحصیل را برای فرزندانشان علل الخصوص دختران نخواهند داد. در حال حاضر همواره دولت و برخی از مردم در تلاش هستند تا با فرهنگ سازی های مناسب مردم را تشویق کنند تا مشکلاتی این چنینی برای برخی از هموطنانمان پیش نیاید. همچنین شبکه های اجتماعی توانسته اند به مقدار خیلی بالایی تاثیرات مثبتی در این زمینه داشته باشند.

باز ماندن

نبود ثبات اقتصادی

 

نبود ثبات اقتصادی باعث شده است بسیاری از مردم نتوانند کسب و کار و یا شرایط مالی خود را تنظیم کنند. به همین خاطر اعضای یک خانواده برای اینکه بتوانند شرایط زندگی را برای خود و دیگر اعضای خانواده بهتر کنند، مجبور هستند از ادامه تحصیل انصراف داده و برای کسب درآمد، فعالیت های اقتصادی داشته باشند.

معلولیت های ذهنی و فیزیکی کودکان

 

برخی از دانش آموزان ممکن است از هنگام تولد معلولیت داشته باشند و یا حتی بر اثر بیماری و یا سوانح مختلف مشکلاتی برای آن ها پیش آمده باشد که این دانش آموزان نتوانند مانند دیگر دانش آموزان به مدارس عادی بروند و باید به مداس استثنائی بروند و زیر نظر معلم هایی که برای آموزش دادن به کودکان استثنائی آموزش دیده اند، تحت تعلیم قرار بگیرند. در بیشتر مناطق محروم و دور از مراکز اصلی شهر ها چنین کاری مقدر نیست.

 

وجود تفکر های اشتباه

 

برخی از خانواده ها اعتقاد دارند که زنان نباید تحصیل کنند و یا بیش از مقطع ابتدایی ادامه تحصیل بدهند و یا میگویند فرزند دیپلم رو که گرفت باید سراغ کار برود و … . باید توجه داشته باشیم که ادامه تحصیل حق همه ی افراد است و نباید کسی را از ادامه تحصیل محروم کنیم. در این خصوص می توانیم با فرهنگ سازی درست از این اتفاقات جلوگیری کنیم همچنین  ادامه تحصیل مسئله ای است که اگر در جامعه درست اجرا شود سطح علمی کشور به شکل مناسبی افزایش پیدا کرده و می تواند رشد و شکوفایی کشور را بسیار ارتقا ببخشد.

 

علت حمایت موسسات خیریه از تحصیل دانش آموزان

 

موسسات خیریه اعتقاد دارند که انسان ها همه دارای حقوق مساوی با یکدیگر هستند و بهترین راه برای بهتر شدن جامعه و جلوگیری آسیب های اجتماعی ناشی از فقر که به همه ی افراد جامعه آسیب می رساند، از طریق کمک به نیازمندان و ارتقای سطح کیفی زندگی و اجتماعی و فرهنگی آن ها است. موسسات خیریه در تلاش هستند بتوانند به افرادی که مشکلات بسیاری را تنهایی به دوش میکشند کمک کنند.

حفظ و ارتقای سطح فرهنگ در جامعه از سنین پایین در افراد جامعه  شروع میشود. موسسات خیریه اگر بتوانند با عملکرد خود نقش مهمی در بهبود یافتن شرایط زندگی کودکان و خانواده های آنها داشته باشند، سطح فرهنگ جامعه طی چند سال آینده بسیار بهتر خواهد بود. موسسات خیریه میدانند که برخورداری از یک زندگی متوسط و داشتن تحصیلات جزو حقوق اولیه هر فردی در جامعه است. به همین خاطر موسسات خیریه با داشتن چنین رویکردی همواره در تلاش هستند تا به همگان در راه رسیدن به این اهداف کمک کنند.

 

حمایت تحصیلی خیریه

حمایت از کودکان نخبه بی بضاعت

 

هر انسانی به صورت فطری در موضوعی مهارت های بسیار بالایی دارد. در صورتی که استعداد آن فرد توسط موسسات خیریه درست تشخیص داده شود، موسسه های خیریه بیشترین میزان کمک را به آن ها می کنند تا دانش آموزان و یا دانشجویان بتوانند به درجات بالایی دست پیدا کنند. همچنین برخی از موسسات، افراد نخبه را هم بورسیه میکنند. و تمامی هزینه های تحصیل شان را پرداخت میکنند.

حمایت از دانش آموزان مستعد

 

در طول حمایت از کودکان و نوجوانان در مقاطع تحصیلی شان معمولا بسیاری از موسسات با برگزاری جلسات استعداد یابی برای افراد تحت پوشش خود تلاش میکنند تا استعداد  های کودکان سریع تر شناسایی شود و به آنها در راه کمک و رسیدن به درجه های بالایی از استعدادشان همراهی کنند. و در صورتی که بتوانند فردی را پیدا کنند که استعدادی که دارد به درجه ی مناسبی رسیده است، از آن فرد حمایت بیشتری صورت خواهد گرفت.

شناسایی دانش آموزان نیازمند

 

شناسایی دانش آموزان نیازمند برای موسسات خیریه از اهمیت بالایی برخوردار است مخصوصا موسساتی که به صورت تخصصی در حال فعالیت بر روی این موضوع هستند. موسسات خیریه برای شناسایی دانش آموزان نیازمند به روش های زیر اقدام میکنند:

همکاری با مدارس و مراکز آموزشی:

 

بسیاری از موسسه های خیریه با مراکز آموزشی و مدارس در ارتباط هستند تا بتوانند به کمک هم شرایط مناسبی را برای تحصیل کودکان فراهم می آورند. مدارس، دانش آموز هایی را که شرایط مالی وخیمی دارند را به موسسات خیریه معرفی میکنند، سپس موسسات شروع به تحقیقات در مورد فرد معرفی شده میکنند. و در نهایت در صورتی که هر یک از این دانش آموزان شرایط مد نظر برای دریافت حمایت ها از سوی موسسه را داشت، موسسه با دانش آموز و خانواده او صحبت کرده و آنها را مورد حمایت موسسه قرار خواهند داد و مشکلاتی که دانش آموزان در دوران تحصیل خود درآمد رفع می گردد.

ارائه فرم درخواست کمک:

 

موسسات خیریه برای برخی از مدارس و مراکز آموزشی فرم هایی را ارائه میدهند که توسط معاونین مدارس و یا فردی که در مراکز آموزشی سمتی دارد بین دانش آموزان پخش میکنند و یا خود معاونین با دانش آموزانی که حس میکنند به این خدمات احتیاج دارند این مطلب را گفته و در صورتی که دانش آموز و خانواده اش مشکلی نداشته باشند میتوانند به موسسه خیریه معرفی شنوند و در نهایت موسسه برای دریافت صحت اطلاعات ارائه شده توسط فرد نیازمند درست است یا خیر؛ و در صورتی که ارائه اطلاعات صحیح بوده باشد، دانش آموز جذب موسسه میشود.

مصاحبه با کودکان:

 

برخی از موسسات خیریه که به صورت کاملا تخصصی بر روی ارتقای تحصیلی دانش آموزان فعالیت میکنند، در برخی از مدارس جلسات استعدادیابی تشکیل داده  در انتها با هر دانش آموز مصاحبه میکنند سپس در مورد دانش آموزانی که به نظر به حمایت موسسات نیاز دارند، تحقیق کرده و سپس مورد حمایت خود قرار خواهند داد.

نکته: موسسات خیریه بسیار بر روی حفظ کرامت انسانی افراد پایبند بوده و تلاش میکنند که فردی از سوی موسسه متوجه مورد حمایت قرار دادن افراد تحت پوشش، آگاه نشود.

کمک به دانش آموزان بی بضاعت بازمانده از تحصیل

 

موسسات خیریه به دانش آموزانی که باید مقاطع تحصیلی خود را یک سال و یا حتی چند سال قبل می گذراندن، را هم تحت پوشش خود قرار میدهد. این دانش آموزان باید دوران تحصیل خود را با فاصله ی سنی کمتری نسبت به همکلاسی های خود پشت سربگذارند تا دچار سرخوردگی و دیگر مشکلات نشوند.