یکی از مسائل اجتماعی مهم، حمایت از کودکان بدسرپرست و بی سرپرست در دنیا است. این مورد به میزان بسیار بالایی در کشور های جهان سوم اهمیت دارد.  همچنین در کشور هایی که در حال جنگ هستند و یا در آن کشور دولت و حکومت مقتدری وجود ندارد. در ادامه به علت اهمیت این موضوع و سپس به نحوه حمایت کردن از کودکان بدسرپرست و بی سرپرست خواهیم پرداخت. 

 

 

چرا حمایت از کودکان بدسرپرست و بی سرپرست بسیار اهمیت دارد؟

 

می توان از کودکان بی سرپرست و بدسرپرست به عنوان یکی از اقشار مهم جامعه، که  تحت خطرات مختلفی هستند یاد کرد. این کودکان معمولا به خاطر شرایط اقتصادی نامناسب و یا مشکلات والدین ، دچار مشکلات فراوانی شده اند. به همین خاطر در کودکان بدسرپرست و بی سرپرست،  احتمال وجود آسیب های اجتماعی افزایش پیدا میکند. 

کودکان بدون سرپرست و یا بد سرپرست به این خاطر که تقریبا در جامعه تنها هستند، خطرات بسیار زیادی آن ها را تهدید میکند. از جمله این خطر ها میتوان به مواردی همچون:  روانشناختی، تغذیه ای، روانشناسی، از دست رفتن بهداشت شخصی، بیماری، از دست رفتن فضای امن خود و ….. نام برد. 

اینها برخی از خطراتی است که این کودکان را تهدید میکند ولی خطرات وجود دارند که نسبت به خطرات فوق خطر بسیار بیشتری دارد؛ خطراتی که دیگر نه تنها برای خود کودک و اطرافیان آن خطرناک است،  بلکه برای دیگر افراد جامعه نیز مخاطره آمیز خواهد بود. از جمله ی این خطرات میتوان به خطر قاچاق اعضای بدن انسان، آزار و شکنجه، آزار های جنسی، فعالیت این کودکان در مسیر های نامتعارف قانون و ….. نام برد. 

هر چه اتفاقات ناگوار فوق در سطح کشور بیشتر رخ دهد، میزان امنیت جامعه برای همگان کاهش خواهد یافت. همان طور که میدانید دولت و موسسات خیریه با یکدیگر درحال جلوگیری از به وجود آمدن این مشکلات فعالیت مختلف  و تاثیر گذاری انجام می دهند تا بتوانیم جامعه ای سالم و زیبا تری داشته باشیم.

تا اینجا دریافتیم که حمایت کردن از کودکان بی سرپرست و بدسرپرست نه تنها به عنوان یک وظیفه انسانی و اجتماعی است، بلکه برای سلامت خود و جامعه ای که در آن زندگی میکنیم بسیار مورد اهمیت است. حال در ادامه به بررسی اینکه چگونه می توانیم حامی کودکان بدسرپرست و بی سرپرست باشیم می پردازیم. 

 

How can we become a sponsor

چگونه می توانیم حامی کودکان بدسرپرست و بی سرپرست شویم ؟

 

 

حمایت مالی

 

قطعا همه ما اگر به آدم های اطراف خود دقیق تر نگاه کنیم، کودکانی را پیدا میکنیم که بدسرپرست و یا بدون سرپرست هستند. ما میتوانیم با ارائه کمک های مالی خود به این کودکان و یا خانواده های آن ها شرایط زندگی آن ها را بهبود ببخشیم. همچنین می توانیم کمک های مالی خود را از طریق موسسه های خیریه به مددجویان اهدا کنیم.

 

 

حمایت آموزشی

 

همه ما در یک زمینه ای دارای مهارت و یا دانش مربوط به کار و یا رشته ای هستیم. ما می توانیم با فراهم آوردن شرایط مناسب، به این کودکان موارد مختلفی را آموزش دهیم. اما ممکن است به خاطر مشغله های کاری و یا نداشتن تخصصی در زمینه ای خاص و یا عدم مهارت در آموزش دادن به کودکان نتوانیم به خوبی در این زمینه به کودکان بد سرپرست و بی سرپرست کمکی کنیم. در این حالت بهتر است آموزگاری را برای این کودکان در نظر بگیریم که بتوانند به کودکان آموزش های لازم را ارائه بدهند. 

 

 

حمایت و همکاری با موسسات خیریه

 

بهترین راه برای حمایت از کودکان بی سرپرست و یا بدسرپرست، همکاری با موسسه های خیریه است. چرا که کمترین دغدغه در طول روز را برای ما خواهند داشت. همچنین می توانیم به راحتی از طریق موسسه های خیریه مطمئن باشیم که کمک هایی که ما انجام میدهیم، واقعا به دست مددجو نیازمند میرسد.  این نوع حمایت از کودکان نکات مثبت دیگری هم دارد که میتوانید برای دریافت اطلاعات بیشتر روی لینک زیر کلیک کنید. 

 

 

حمایت روانشناختی

 

بسیاری از کودکان بی سرپرست و بدسرپرست به صورت معمول دارای مشکلات عاطفی و روانی هستند. ما میتوانیم به کمک افرادی که در این زمینه تخصص دارند، همکاری کرده تا مشکلات روانشناختی بسیاری از  این کودکان را برطرف کنیم. ولی معمولا برطرف کردن این نیاز از کودکان برای ما همواره مشکلات زیادی را به همراه خواهد داشت. بنابراین در این زمینه پیشنهاد میکنیم حتما از طریق افراد متخصص و یا موسسه های خیریه معتبر در این زمینه همکاری کنید.

 

 

حمایت بهداشتی

 

به صورت معمول کودکان بی سرپرست و بدسرپرست وضعیت بهداشتی مناسبی را ندارند که علت آن هم نحوه تربیت، محل رشد کودک، وضعیت مالی خانواده کودک و ….. است. به همین خاطر  ما می توانیم با آموزش های درست به این کودکان، وضعیت بهداشتی این کودکان را بهبود دهیم. از جمله می توان به بهداشت دهان و دندان، رعایت بهداشت در سرویس بهداشتی، رعایت بهداشت در هنگام غذا خوردن و ….. اشاره کرد. 

 

 

ارائه خدمات حمایتی

 

شما میتوانید به خانواده های کودکان بی سرپرست و یا بدسرپرست انواع خدمات حمایتی ارائه دهید. از جمله این موارد می توان به تهیه مسکن، پوشاک، پرداخت قبوض، خرید مایحتاج خورد و خوراک به صورت بسته های حمایتی اشاره کرد. البته این کار بیشتر از سوی موسسات خیریه صورت میگیرد ولی شما هم میتوانید  به صورت شخصی هم انجام دهید. 

 

 

حمایت از آگاهی‌بخشی و ترویج اصول اخلاقی

 

انتشار خبر کمک کردن به افراد نیازمند و یا علاقه مند کردن دیگران برای حمایت از کودکان بی سرپرست و یا بد سرپرست یکی از موثر ترین مواردی است که برای ما هزینه مالی نخواهد داشت، ولی می توانیم به این طریق به کودکان بسیاری با جذب حامیان، کمک شایانی انجام دهیم. در حال حاضر با وجود شبکه های اجتماعی میتوانیم در این بستر بسیار بهتر  و پویا تر عمل کنیم. 

 

حمایت از کودکان

حمایت های  فرهنگی و تفریحی و ورزشی

 

کودکان بی سرپرست و یا بد سرپرست مانند دیگر کودکان به فعالیت در زمینه های فرهنگی و تفریحی و ورزشی بسیاری نیاز دارند. ما میتوانیم با فراهم آوردن شرایط مناسب برای پرورش یافتن این کودکان در این فضا ها، استعداد آن ها را پرورش دهیم.  شاید بتوان به قطعیت گفت، این مهمترین مسائل برای هر فردی، شکوفایی استعداد ها و یافتن رسالت خود در زندگی اش می باشد. حالا شاید بتوانیم به کمک هم این کار مهم را برای کودکان بدسرپرست و بدون سرپرست انجام دهیم. 

 

 

حمایت اجتماعی

 

حضور پیدا کردن در مراسم هایی که توسط موسسات خیریه برگزار میشود، یکی از کارهایی است که ما می توانیم به صورت رایگان برای حمایت از موسسات خیریه و مددجویان تحت پوشش موسسه انجام دهیم. جالب است بدانید حضور فیزیکی ما در مراسم ها و یا همکاری ما به صورت مجازی با موسسات خیریه، تاثیر بسیار قابل توجهی بر اطرافیان ما خواهد گذاشت؛ و آن ها بیشتر ترغیب به همکاری با موسسات خیریه شده و حامی بیشتری برای مددجویان وجود خواهد داشت. 

 

 

ایجاد فرصت های شغلی

 

بسیاری از ما میتوانیم با موسسات خیریه در ایجاد اشتغال مددجویان همکاری کنیم؛ به عنوان مثال بسیاری از مشاغل می توانند محصولاتی را که در فروشگاه های خود به فروش میرسانند، بخشی از مراحل تهیه و تولید آن محصول را  به مددجویان بسپارند. بدین ترتیب میتوان برای مددجویان ایجاد اشتغال انجام داد تا آن ها هم بتوانند بیشتر هزینه های زندگی خود را خودشان فراهم کنند. 

 

 

حمایت از سیاست های دولت برای مددجویان

 

هرساله قوانین بسیار مختلفی توسط مجلس جمهوری اسلامی ایران به تصویب میرسد؛ ما میتوانیم با تاثیر خود بر جامعه توجه بسیاری از مسئولین را به مددجویان معطوف کنیم، تا نمایندگان و مسئولین قوانین و یا اقدامات مختلفی را برای حمایت سیاسی از مددجویان تصویب و به اجرا درآورند. 

 

 

حمایت از ارائه خدمات رایگان به کودکان

 

همه ما میتوانیم با توجه به وضعیت مالی و شغل خود، خدمات مختلفی را به صورت رایگان برای کودکان مددجویان و یا خانواده های آن ها انجام دهیم. 

 

 

حمایت حقوقی

 

تقریبا همه کودکان بی سرپرست و یا بدسرپرست و یا حتی خانواده های آن ها، معمولا سواد ندارند، حق بسیاری از آن ها در بخش های مختلف جامعه پایمال می شود. آن ها از حقوق خود کوچکترین اطلاعی ندارند و به همین خاطر از نظر حقوقی بسیار دچار مشکل میشوند. اگر توانایی این را دارید که به نیازمندان خدمات حقوقی مختلف را ارائه کنید، پیشنهاد می کنیم در صورت صلاحدید خود حتما  این کار را حتما انجام دهید.