یکی از بهترین حالت های کمک کردن برای اینکه بتوانیم جامعه خوب و سالمی داشته باشیم، کمک کردن به موسسه های خیریه است. حال در این بین ما باید در نظر بگیریم آیا موسسات خیریه با یکدیگر تفاوت دارند؟ تا چه میزان این تفاوت ها برای انتخاب کردنشان تاثیر گذار است؟ مهمترین تفاوت موسسات خیریه با یکدیگر چیست؟  آیا برای کمک کردن به یک موسسه خیریه لازم است که فرایند خاصی را بگذرانیم؟ و ….. برای دریافت سوالات خود لطفا در ادامه با ما همراه باشید. 

 

موسسه های خیریه در ابتدا همگی برای کمک به نیازمندان و مددجویان ساخته شده اند. پس در این موضوع همه موسسه های خیریه با یکدیگر بیشترین وجه شباهت را دارند. ولی موسسه های خیریه تفاوت های اندکی هم با یکدیگر دارند. موسسه های خیریه به طور کلی به دو دسته بزرگ تقسیم می شوند. دسته اول موسسه های خیریه دولتی و دسته ی دوم موسسه های خیریه خصوصی است. 

 

 • موسسه های خیریه دولتی 

این موسسه ها بیشترین منابع خود از سوی بودجه های سالانه ای که دولت تصویب می کند، تامین میکنند. در این بین این موسسه ها تعداد افراد زیادی را با هر نوع مشکلی که داشته باشند، تحت حمایت خود قرار میدهند. همچنین این موسسه ها توسط کمک های مردمی هم تامین مالی میشوند. در این راه بدیهی است به خاطر اعتباری که از سوی دولت به آنها داده شده است تعداد زیادی از مردم همواره به این موسسات کمک های مالی خودشان را واریز میکنند. البته این موسسه ها در هنگامی که برخی از جشن ها و اعیاد و یا عزاداری های مذهبی در منطقه های مختلف شهر های کشور مستقر شده و کمک های نقدی وغیر نقدی که مردم اهدا می کنند را جمع آوری می کنند.

 

 • موسسه های خیریه خصوصی

موسسه های خصوصی، پایگاه های کمک رسانی مردم نهاد است. این موسسه ها توسط چند خیر برای کمک رسانی به مددجویان در حیطه های خاصی تشکیل شده است. به عنوان مثال موسسه های خیریه برای درمان برخی بیماری های خاص به وجود آمده اند. و یا برخی دیگر از موسسه های خیریه برای کمک رسانی به زنان سرپرست خانواده است و ….. 

این موسسات منابع مالی خود را از طریق افراد خیری که موسسه را تشکیل داده اند، کمک های مردمی که در برگزاری کمپین های تبلیغاتی مختلفی که برگزار کرده اند، جذب حامیان از بین شرکت کنندگان در این کمپین ها، فروش برخی از محصولات که اغلب توسط مددجویان ساخته شده است و ….. تامین میکنند. 

شاید برای شما هم سوال شده باشد که ما باید به کدامیک از موسسه های خیریه کمک کنیم؟ در ادامه به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت. 

 

خیریه 1

به کدامیک از موسسه های خیریه باید کمک کنیم؟

 

به طور کلی فرقی ندارد که شما به کدامیک از موسسه های خیریه کمک های خودتان را اهدا  کنید ولی بهتر است توجه شما را به ادامه مطالب جلب کنم.

 

 • عموم مردم برای واریز مبالغ بالا برای کمک به مددجویان به موسسه های خیریه مردم نهاد اعتماد بیشتری نسبت به موسسه های دولتی دارند. چرا که در موسسه های مردم نهاد شما میتوانید کنترل بیشتری برای مبلغی که می خواهید کمک کنید وجود دارد. این مورد باعث شده یکی از مهمترین عوامل مهم متمایز کننده موسسه های خیریه خصوصی نسبت به موسسه های دولتی باشد.
 • علت دوم این است که در موسسه های خیریه ای که به صورت خصوصی فعالیت می کنند شما به عنوان یک حامی بیشتر می توانید با مددجو در ارتباط باشید (میتوانید از احوالات آن مددجو توسط موسسه اطلاعات بیشتری داشته باشید) ولی در مراکز دولتی این مورد اصلا امکان پذیر نیست.
 • در حال حاضر به علت ناکفایتی بیشتر مسئولان کشور، افراد حکومتی به مقدار خیلی زیادی ارزش و اعتبار خودشان را دربین آحاد مردم از دست داده اند. این مورد باعث شده است که بسیاری از افرادی که میخواهند به مددجویان کمک کنند، حدالامکان کمک های خود را از طریق موسسه های خیره واریز کنند.
 • شاید شما بخواهید به قشر خاصی از نیازمندان کمک های خود را واریز کنید؛ به عنوان مثال شما میخواهید برای جوان هایی که مبلغی برای خرید جهیزیه خود ندارند کمک کنید، بخواهید به کودکان و یا افرادی که تنبلی و یا مشکلات ذهنی دارند کمک کنید و یا ….. در این حالت شما به راحتی می توانید،  موسسه خیریه ای که به صورت تخصصی در حال کمک رسانی به قشر مخاطب مد نظر شما است، کمک های خودتان را برای آن موسسه خیریه واریز نماید.
 • شما میتوانید در اکثر موسسه های خیریه گزارش های مالی سالانه ای که منتشر میکنند را بررسی کنید. همچنین نتیجه کمک های موسسه خیریه را به افراد مختلف تحت پوششان  را مشاهده کرده و در این بین موسسات مختلف را با یکدیگر بسنجید و از بین آنها بهترین و  مورد اعتمادترین آن ها را انتخاب نمایید.

 

آیا برای کمک رسانی به موسسه های خیریه باید روند خاصی طی شود؟

برای اهدا کمک های خود به مددجویان از طریق موسسه های خیریه روند خاص و پیچیده ای وجود ندارد و شما صرفا با موسسه خیریه ای که به آنها اعتماد دارید کمک های خود را اهدا کنید. و سپس می توانید روند و فرایند کمک رسانی که انجام داده اید را از طریق  موسسه خیریه مطلع شوید.

 

 

انواع کمک به موسسه های خیریه 

 

ما به صورت کلی می توانیم کمک های مختلفی را به موسسه های خیریه انجام دهیم. این کمک ها شامل انواع کمک های نقدی وغیر نقدی می شود. همچنین نوع دیگری از کمک ها هم وجود دارند که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت. 

 

 • کمک های نقدی

کمک های نقدی که کاملا مشخص است. شما میتوانید انواع کمک های نقدی خود را برای مراکز ارسال کنید. فقط صرفا توجه داشته باشید که باید به مرکز خیریه اطلاع دهید که آیا این مبلغ صرفا برای کمک به یک مددجو است و یا برای کمک به همه مددجویان، که خدایی نکرده کمک های اهدائی شما دچار مشکلات شرعی نشود. به طور کلی نیت شما از واریز این مبلغ برای کمک به مددجویان بسیار مهم است.

 

 • کمک های غیرنقدی

شما میتوانید با مراجعه به انواع مراکز خیریه از روند کمک رسانی آن ها به مددجویان مطلع شوید و در صورتی که خواستید، میتوانید مورد و یا مواردی که میخواهید بانی خرید آنها شما باشید، خودتان آن محصولات را خریده و به موسسه اهدا کنید. و موسسه موظف است این موارد اهدائی از سوی شما را برای مددجویان ارسال کند. 

 

 • کمک های اعتباری 

گاهی اوقات در جامعه ای که در آن زندگی میکنیم، ارتباط برقرار کردن با افراد خاص مانند سلبریتی ها و یا مسئولان دولتی و همچنین برطرف کردن برخی از گرفتاری ها صرفا با استفاده از اعتباری که داریم امکان پذیر است. ما میتوانیم از این اعتبار خود برای کمک رسانی به مددجویان استفاده کنیم. البته مطمئن باشید در مواردی که شما میخواهید از اعتبار خود برای کمک به مددجویان استفاده کنید نه تنها اعتبار شما لکه دار نمیشود، بلکه شما بسیار مورد احترام آنها هم قرار خواهید گرفت. البته می بایست برای استفاده از اعتبار خود ختی در راه خیر با احتیاط بیشتری نسبت به دیگر موارد پیش بروید.

 

 • کمک های تبلیغاتی 

بسیاری از موسسه های خیریه در شبکه های اجتماعی و یا در بستر وبسایت فعالیت میکنند. ما می توانیم با حمایت های مختلف خود از قبیل انتشار محتوا های موسسات خیریه و یا صحبت و معرفی کردن آنها به در فضای مجازی، ان ها را به دیگران شما را معرفی میکنیم.

 

 • کمک به فرهنگسازی 

از نظر فرهنگسازی، در ایران برای کمک به مددجویان از طریق موسسه های خیریه، هنوز فضای زیادی برای ایجاد و پرداختن به این فرهنگ وجود دارد. کمک رسانی به دیگران دارای آداب خاصی است؛ وگرنه باز هم مشکلاتی مانند  عدم اعتماد به افراد نیازمند به وجود می آید و همراه با آن بسیاری از مشکلات دیگر هم به دنبال آن خواهد آمد.

نتیجه گیری

به طور کلی بهتر است که ما کمک های خود را از طریق موسسه های خیریه خصوصی انجام داده تا موسسه های خیریه بتوانند به مددجویان با حفظ تمامیت کرامت انسانیشان کمک کنند. فقط کافی است موسسه خیریه خود را انتخاب کنیم و برای اهدا کردن کمک های خود با آنها ارتباط برقرار کنیم.