در جوامع امروز برخی از زنان علاقه دارند علاوه بر کار های خانه در امور کارهای خارج از خانه به منظور درآمدزایی فعالیت داشته باشند. از آن جا که زنان به دلیل ویژگی هایی مانند: جنسیت، سن، نژاد و … با تبعیض رو به رو هستند، دارای مشکلاتی خواهند بود. در همین راستا بسیاری از زنانی که سرپرست خانوار هستند به خاطر چنین مواردی در طی روند فعالیت های خود دارای مشکلات بسیاری خواهند بود و درآمدزایی زنان سرپرست خانوار از جمله برنامه هایی است که در الویت هر جامعه ای قرار دارد.

از سوی دیگر زنان سرپرست خانوار در جامعه ما نقش بسیار مهمی ایفا می‌کنند با وجود تحمل مسئولیت‌های خانوادگی، آن‌ها به دنبال فرصت‌هایی هستند که بتوانند به تغییر وضعیت اقتصادی خود و خانواده‌هایشان کمک کنند و در این مقاله به بررسی چالش ها و فرصت ها جهت ایجاد درامدزایی و توانمندسازی زنان سرپرست خانوار میپردازیم.

 

 

درآمدزایی برای زنان خانه دار و سرپرست خانوار

 

درآمدزایی برای زنان سرپرست خانوار کاری بسیار دشوار است. چرا که آن ها مجبور هستند وظایف مادری، خانه داری و انجام فعالیت های اقتصادی به منظور درآمدزایی را در کنار دیگر امور هر روز انجام دهند.

در حال حاضر فعالیت های بسیار زیادی در سطح کشور و همچنین در سطح بین و المللی در راستای بهبود وضعیت زنان شاغل علل الخصوص زنانی که در سرپرست خانوار هستند انجام شده است. نتیجه این فعالیت ها باعث شده است که فعالیت زنان در جامعه مخصوصا در کشور های جهان سوم و در حال توسعه رشد بسیار خوبی داشته باشد. از جمله این فعالیت ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • ارائه آموزش و مهارت

  • ایجاد فرصت های کاری

  • حمایت از کارآفرینی

  • افزایش دسترسی به منابع مالی

این اقدامات از جمله اقدامات لازم در جهت رشد و بهبود وضعیت اشتغال زنان بوده است. در این راستا دولت ها، شرکت ها، سرمایه گذار ها و موسسات خیریه نقشی اساسی را ایفا کرده اند.

 

 

اشتغال و سرمایه گذاری زنان سرپرست

 

در حال حاضر دولت ها و شرکت ها و همچنین سرمایه گذاران و موسسات خیریه بر روی بهبود وضعیت اشتغال زنان سرمایه گذاری های فراوانی انجام داده اند که باعث شده اند به عنوان یکی از حامیان عرصه اشتغال زنان دیده شوند. این سرمایه گذاری ها، شامل حمایت های قانونی مختلف از اشتغال زنان، ایجاد شغل برای آنها، ارائه آموزش های مختلف و .. بوده است. در ادامه به بررسی اجمالی عملکرد هر یک از شرکت ها و موسسات خیریه خواهیم پرداخت.

 

 

نقش سازمان های دولتی و شرکتها

 

سازمان های دولتی و شرکت های خصوصی نقش بسزایی در اشتغال زنان داشته اند به عنوان مثال این سازمان ها و شرکت ها با ایجاد فرصت های شغلی برای خانم ها از  اشتغال خانم ها حمایت کرده اند و به صورت نامحسوس به ساخت فرهنگ اشتغال زایی زنان در کمک های شایانی انجام داده اند. همچنین در برخی از شرکت ها برای آموزش نیروهای زنان نیز تمهیداتی از سوی مدیران نیروهای انسانی شرکت های مختلف در نظر گرفته شده است.

 

 

نقش موسسات خیریه در درآمدزایی زنان

 

موسسات خیریه به عنوان یکی از مهمترین سازمان های پیشرو در عرصه حمایت از اشتغال زنان توانسته اند نتایج بسیار خوبی را در سطح جامعه کسب کنند. این موسسات با تمرکز بر اشتغال زایی و توانمند سازی زنان سرپرست خانوار توانستن تعداد افراد زیادی را در سراسر کشور به شاغل کنند. موسسات خیریه با ارائه آموزش های لازم و هدایت زنان سرپرست خانوار در مسیر های کارآفرینی و خودکفایی، توانسته اند از زنان سرپرست خانوار  الگو های بسیار مناسبی در سطح ملی تشکیل دهند. شاین الگو ها به خاطر اقدامات و افتخارات جسورانه ای که داشته اند توسط جامعه به عنوان الگو بسیاری از نو جوانان و جوانان پذیرفته شده اند.

توانمندسازی زنان سرپرست خانواده-درامدزایی زنان

چالش ها و فرصت های پیش روی زنان سرپرست خانوار

 

زنان سرپرست خانوار چالش ها های مختلفی را برای رسیدن به هدف خود یعنی توانمند شدن و داشتن استقلال مالی مناسب باید پشت سر بگذارند ولی با پشت سر گذاشتن هر چالش یک فرصت جدید هم رقم خواهد خورد. در ادامه به بررسی چند مورد از چالش ها و فرصت های پیش روی آن ها خواهیم پرداخت.

 

 

  • نبود حمایت های اجتماعی

 

بسیاری از زنانی که میخواهند اشتغال داشته باشند، از سوی خانواده و دوستان خود حمایت نمیشوند. این مسئله فشار فکری و روحی بسیاری را به زنانی که میخواهند شاغل داشته باشند وارد میکند. در نتیجه میزان اضطراب و استرس در آن ها افزایش پیدا خواهد کرد.

 

 

  • کمبود منابع مالی

 

بسیاری از زنانی که میخواهند شغل خود را داشته باشند با کمبود منابع مالی شدیدی مواجه خواهند بود. بسیاری از خانم ها چون تا به حال نتوانسته اند درآمدی داشته باشند، در نتیجه  منابع مالی هم برای خود ذخیره نکرده اند. به همین علت آن ها با مشکلات بسیاری شدیدی مواجه خواهند بود. مخصوصا اگر کمبود منابع مالی با نبود حمایت های اجتماعی با هم برای او رقم بخورد.

 

 

  • مشکلات خانوادگی و فرزندان

 

زنان سرپرست خانوار به صورت معمول مشکلات بیشتری برای تربیت فرزندان و کنترل تنش های خانوادگی در بین اعضای خانواده  را خواهند داشت. کار آنجایی برای زنان سرپرست خانوار ها سخت میشود که در این میان یکی از اعضای خانواده او سالمند هم باشد؛ چراکه سالمندان به مراقبت های ویژه ای نیاز دارند.

 

 

  • بیکاری و نبود فرصت های شغلی

 

بیکاری و نبود اشتغال یکی از بزرگتین مسائلی است که برای بسیاری از جوانانی که به دنبال کار هستند مسئله ی نگران کننده ای است؛ حال شما تصور کنید زنی در این جامعه میخواهد  وارد بازار کار شود، در این شرایط اگر نتواند به زودی کار پیدا کند، مشکلات زیادی روی دوش او انبار خواهد شد. و این مسئله به احتمال خیلی زیاد برای امرار معاش او و فرزندانش  . مشکل ساز خواهد بود.

زنان سرپرست خانوار چالش های دیگری هم دارند که در اینجا به همه ی آن موارد اشاره نشده است و به  بیان چالش های اصلی آنان بسنده کرده ایم. حال لازم است به بیان فرصت هایی که زنان سرپرست خانوار میتوانند از آن ها استفاده کنند بپردازیم.

  • افزایش دسترسی به آموزش ها و مهارت های لازم

 

باتوجه به وجود فضای اینترنت، دسترسی به اطلاعات بسیار ساده تر شده و کاربران میتوانند به راحتی در مورد هر موضوعی که میخواهند آموزش های مرتبط با آن را پیدا کرده و از طریق همین اینترنت از فرصت های شغلی جدید هم با خبر شوند.

کارگاه توانمندسازی زنان سرپرست خانوار

  • پشتیبانی جامعه و خانواده ها از زنان سرپرست خانوار

 

پشیبانی جامعه و خانواده ها از زنان سرپرست خانوار باعث میشود که آن ها اضطراب و استرس پایین تری داشته باشند و در نتیجه آرامش درونی، فکری و روحی مناسبی تجربه کنند. در اینصورت میتوانند با خیالی آسوده تر زندگی کنند، فکر کنند، تصمیم بگیرند، آموزش ببینند، کار کنند و برای آینده خود و خانواده شان برنامه ریزی داشته باشند، تا بتوانند به موفقیت دست پیدا کنند.

 

 

 

پشتیبانی و شرکت در برنامه های دولتی و موسسات خیریه

 

دولت و موسسه های خیریه همواره طرح ها و برنامه های مختلفی را برای توانمند سازی زنان سرپرست خانوار ایجاد و برنامه ریزی میکنند. زنان سرپرست خانوار میتواند با شرکت در این طرح ها از مزایای بالای این طرح در جهت توانمند سازی خود استفاده کنند.

 

 

استفاده از فناوری و ابزار های جدید برای توانمندسازی زنان

با رشد روز ازون فناوری ها و ابزار های جدید کاملا بدیهی است که میزان دسترسی به اطلاعات ساده تر شده است.  همچنین بودن و رشد تکنولوژی باعث ایجاد و پیدایش شغل های جدید و نوین خواهد شد. و در نتیجه این مسئله میتواند در توانمند سازی زنان سرپرست خانوار نقش به سزایی داشته باشد.

 

 

نتیجه گیری

 

به طور کلی زنان سرپرست خانوار با چالش های بسیاری رو به رو هستند ولی بااستفاده از فرصت هایی که برای آنها فراهم شده است میتوانند  کسب و کار خود را راه اندازی کنند و یا اینکه بخواهند در مجموعه ای با درآمد مناسب مشغول به فعالیت بشوند.