یکی از بزرگترین نشانه های انسانیت در همه افراد، کمک و حمایت از سالمندان است. ما در مجموعه موسسه خیریه باران مهر و عاطفه نیکان تا به حال در مورد مسائل مختلف نیازمندانی چون: کودکان بدون سرپرست، زنان سرپرست خانوار و همچنین افراد بیمار در مقالات مختلف صحبت کرده ایم و در این مقاله می خواهیم در مورد حمایت از سالمندان و مسائل مختلف آن ها بپردازیم.

 

 

سالمندان چه کسانی هستند؟

 

افرادی که توانایی ذهنی و جسمی آن ها بر اثر کهولت سن پایین آمده است و در بیشتر اوقات توانایی انجام بسیاری از امور شخصی خود را ندارند. به طور کلی افرادی که سن آن ها 65 به بالا و یا نزدیک به این سن باشد جزو سالمندان در نظر گرفته میشود. ممکن است برخی از سالمندان توانایی های ذهنی و جسمی آن ها حتی بالا باشد ولی به خاطر بالا بودن سن احتمالا برای انجام امور خود دچار مشکل باشد.

 

 

چرا افراد مسن به خانه سالمندان می روند؟

 

نگهداری از سالمندان دارای شرایط خاصی است و مراقبت از آن ها، پشتکار بالایی میخواهد. به همین دلیل برخی به منظور نگهداری بهتر از سالمندان آن ها را به خانه های سالمندان میسپارند.

در ادامه به برخی از مسائل مورد نیاز آن ها خواهیم پرداخت.

 

 

  • رفع احساس تنهایی

بسیاری از سالمندان به دلیل کهولت سن نمیتوانند به خوبی با دیگر افراد جامعه ارتباط خوبی داشته باشند به همین دلیل آن ها در خانه ی سالمندان راحت تر هستند چرا که به سهولت میتوانند با یکدیگر دوست شوند و ارتباطات خوبی با یکدیگر داشته باشند.

 

 

  • تامین شرایط بهداشتی نیازمندان

سالمندان به انواع شرایط بهداشتی نیاز دارند؛ چرا که بسیاری از آن ها توانایی های جسمی شان بسیار کاهش پیدا کرده است و نیاز به مراقبت های خاص در تعداد دفعات بالا نیاز دارند.

 

 

  • کاهش هزینه های مراقبت

مراقبت از افراد مسن می تواند هزینه های بالایی داشته به عنوان مثال اگر شما در طول روز به فعالیت های اقتصادی خود میپردازید، به همین خاطر لازم است تا کسی را استخدام کنید تا در زمان نبودن شما بتواند از افراد مسن نگهداری کند. مقدار هزینه ی پرداختی شما برای اینکه کسی در خانه شما بخواهد از فرد سالمند مراقبت کند بیشتر از هزینه های پرداختی شما به موسسه خواهد بود.

 

 

  • تامین امنیت

اگر شما فرد مورد اطمینانی را ندارید که در خانه ای که میخواهید از سالمندان نگهداری شود، یا باید فردی را استخدام کنید که اطمینان به افراد جدید میتواند مشکل آفرین باشد و یا اینکه سالمندان را به خانه های سالمندان بسپارید تا آن ها، با امنیت بالا از سالمندان شما مراقبت کنند.

 

 

  • دسترسی به انواع خدمات

سالمندان به خدماتی مانند گردشگری، نظافتی، لباس شویی، سرویس دهی، سرویس های غذا و … نیاز دارند. که در خانه های سالمندان به خوبی از این خدمات پشتیبانی و به سالمندان ارائه می گردد.

 

 

چرا برخی از سالمندان تنها هستند؟

 

تنها بودن سالمندان میتواند علت های مختلفی داشته باشد. از جمله علت های آن میتوان: دوری از دیگر اعضای خانواده خود از نظر جغرافیایی، مشکلات مالی، کاهش فعالیت های اجتماعی، محدودیت های جسمی و روانی، فقدان همسر و یا دوستان و … نام برد.

کمک به نیازمندان

چگونه می توانیم به سالمندان کمک کنیم؟

 

سالمندان به علت دلایلی که در بالا آورده شده بود به کمک های مختلفی نیاز دارند. ما در طول روز مره می توانیم کمک های مختلفی برای سالمندان انجام دهیم. از جمله ی این کمک ها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 

 

برقراری ارتباط:

 

برقراری ارتباط با سالمندان بر روی سلامت ذهن و جسم آن ها بسیار تاثیر گذار است. به صورت معمول اگر شما بتوانید با یک فرد سالمند تعامل های خوبی در صحبت کردن داشته باشید، فرد سالمند احساس ارزشمندی و توجه بیشتری دریافت میکند در این صورت آن ها سلامت فکری خوبی خواهند داشت. همچنین وقتی که روحیه افراد سالمند بالا باشد میزان شور و اشتیاق آنها برای ادامه زندگی بیشتر خواهد بود.

 

 

کمک در انجام امور روزمره:

 

بسیاری از سالمندان به علت کهولت و کاهش توانایی های جسمی و ذهنی برای انجام امور روزمره شخصی شان نیاز به همراهی و کمک ما دارند؛ به طور مثال میتوانیم با آن ها در حال تماشای فیلم، کمک به لباس پوشیدن و… کمک کنیم.

 

 

کمک به تامین امور بهداشتی و پزشکی:

 

سالمندان همان طور که در بالاتر به آن اشاره شده بود به موارد بهداشتی و پزشکی مختلفی نیاز دارند. ما میتوانیم با فراهم آوردن وسایل بهداشتی و پزشکی، دارو ها، گرفتن پرستار، حمایت از آنها برای انجام ورزش های سبک و … کمک کنیم.

 

 

ایجاد فضا های اجتماعی:

 

در بین سالمندان بسیار شایع است که بخاطر برخی از موارد بالا تنهایی را برگزینند. به همین خاطر ما می توانیم با فراهم کردن فضا های اجتماعی و انگیزه دادن به سالمندان برای همکاری و مشارکت در این فضا ها با آن ها تعامل بیشتری برقرار کنیم. در اینصورت انگیزه آن ها برای تنهایی و تنها بودن کاهش پیدا کرده و با دیگران تعامل بیشتری خواهند داشت.

 

 

بهترین راه برای حمایت از سالمندان چیست ؟

 

کمک کردن به سالمندان می تواند از ما انرژی و تایم بالایی را بگیرد. مخصوصا اگر علاقه مند به کمک به سالمندان هستید و دوست دارید به خانه سالمندان رفته و دل آن ها را شاد کنید ولی تایم مناسبی با توجه به مشغله ها و دغدغه های امروزه، نمیتوانید خالی کنید.

پیشنهاد ما این است که کمک های خود را از طریق موسسات خیریه برای سالمندان انجام دهید. در حال حاضر سالمندانی وجود دارند که نمیتوانند هزینه های خانه های سالمندان را بپردازند، همچنین فرد مناسبی برای حمایت، پشتیبانی و کمک کردن به این عزیزان وجود ندارد و در حال حاضر زندگی سختی دارند.

افراد سالمندی شرایط زندگی خوبی ندارند توسط موسسه های خیریه حمایت می شوند تا بتوانند حداقل باق مانده سال های عمرشان کمی زندگی بهتری داشته باشند. برای اطلاع از روند حمایت های موسسات خیریه از سالمندان در ادامه با ما همراه باشید.

حمایت درمانی

روند موسسه خیریه باران مهر و عاطفه نیکان برای سالمندان

 

برخی از سالمندان در خانه های خود در حال سکونت هستند و یا علاقه ای برای رفتن به خانه های سالمندان ندارند و یا از پس هزینه های آن برنمی آیند. علی ایحال برخی سالمندان با سختی های بسیاری در طول روزمره دست و پنجه نرم میکنند. موسسه این سالمندان را پس از تحقیقات جذب کرده و برای رفع مشکلات آن ها و ارائه خدمات مناسب به آن ها برنامه ریزی های مختلفی را تدارک میبیند.

موسسه به صورت معمول برای سالمندان بسته های کمک معیشتی شامل مواد غذایی و لوازم بهداشتی که در مدت حداقل 40 روز به طور معمول مصرف می کنند ارسال می کند. و در صورتی که وسایل خانه و آشپزخانه نیاز داشته باشد آن ها را تامین میکند. حتی در برخی از موارد اگر محل سکونت فرد سالمند نیاز به تعمیر و یا بازسازی داشته باشد، این کار صورت میگیرد و در صورتی که جایی برای زندگی نداشته باشد مکانی را برای سکونت فرد سالمند در نظر خواهند گرفت. همچنین در صورتی که فرد سالمند بیمار باشد، هزینه های درمان ایشان نیز تامین خواهد شد.

 

 

کمک برای حمایت های درمانی از سالمندان

 

افراد سالمند به صورت معمول هزینه های درمانشان نسبت به افرادی که جوان هستند بالاتر بوده و تعداد دفعات نیاز آنها به پزشک هم بیشتر است و همچنین بیشتر سالمندان دو یا چند بیماری را همزمان با هم دارند. شما میتوانید با کمک به موسسات خیریه در هزینه های درمانی سالمندان سهیم باشید. و بدین طریق از سالمندان برای داشتن زندگی بهتری حمایت کنید.

 

 

حمایت از سالمندان نیازمند حامی

 

برخی از سالمندان در طول ماه و به صورت مداوم نیاز به حمایت دارند. از انواع حمایت هایی که در مطالب فوق گفته شد، این سالمندان هم به آنها نیاز دارند. ولی تفاوت در این است که برای این سالمندان باید این خدمات و حمایت ها به صورت مداوم باشد. اکثر سالمندان به این حامیان نیاز دارند.