روز ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (س) برای تمام مسلمانان جهان روز بسیار بزرگی است. در این روز 2 تن از عزیزترین و مهمترین شخصیت های مذهبی با یکدیگر ازدواج کرده اند و این ازدواج صرفا یک ازدواج ساده نبود، بلکه پیام های بسیار بیشتر دیگری همراه با خود داشت. و بیشترین ارزش های خانواده و عشق و محبت هایی که در دین اسلام بیان شده است، توسط این زوج نمایان گشت. نمایش یک رابطه زن و شوهر از دیدگاه اسلام از  پیامدهای مهم این ازدواج است. در ادامه به مباحث مختلفی در مورد ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت زهرا (س) خواهیم پرداخت.

مهمترین پیام های ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت زهرا (س)

 

ازدواج حضرت زهرا (س) و حضرت علی (ع) یکی از مهمترین اتفاقات در زمانه خود تا به الان بوده است. آن گونه که طبق استاد تاریخی روایت شده است، قبل از اینکه حضرت زهرا (س) با امام علی (ع) ازدواج کند، ابوبکر و عمر هم خواستار ازدواج با ایشان بوده اند. همچنین در زمان هجرت، برخی دیگر کسانی که در هجرت همراه پیامبر بودند هم خواستار ازدواج با دختر پیامبر بودند ولی حضرت محمد (ص) هیچ کدام از پیشنهاد های ازدواج دخترش را نمی پذیرفت. همچنین در جواب به ابوبکر و عمر پیامبر فرمودند در مورد ازدواج دخترم منتظر دستور خداوند هستم.همچنین وقتی با حضرت زهرا (س) در مورد پیشنهاد ها صحبت می کردند  و حضرت زهرا (س) با برخورد هایی اظهار نارضایتی خود را نسبت به پیشنهاد ها می رسانید.

شروع زندگی مشترک

 

یکی از دلایل اینکه حضرت علی (ع) به خواستگاری حضرت زهرا (س) نمیرفتند، فقیر بودن حضرت علی (ع) در آن زمان بود. سپس خداوند به حضرت محمد فرمان داد که حضرت علی (ع)  را به دامادی خود برگزیند. حضرت محمد (ص) با حضرت علی (ع) در این مورد صحبت کردند و به حضرت علی (ع) پیشنهاد دادند که برای شروع زندگی زره و چند میشی که دارد را بفروشد و با آن ها هزینه های اولیه زندگی و مهریه حضرت زهرا را پرداخت نماید. حضرت علی (ع) اطاعت کردند. سپس حضرت محمد (ص) در مورد این قضیه با حضرت زهرا (س) صحبت کردند و حضرت زهرا (س) سکوت کردند و اظهار نارضایتی نکردند و حضرت پیامبر (ص) بر اساس اینکار حضرت زهرا (س)، این برداشت را داشتند که ایشان نسبت به این ازدواج رضایت دارند. بنابراین حضرت زهرا (س) و امام علی (ع) با یکدیگر ازدواج کردند.

تقسیم کار بین زوج از نظر اسلام

 

حضرت علی (ع) و حضرت زهرا (س) برای تقسیم کار ها بین خودشان پیش حضرت محمد (ص) رفتند و در آنجا موضوع را با پیامبر (ص) مطرح کردند و ایشان فرمودند: کارهای بیرون از خانه بر عهده حضرت علی (ع) و کار های درون خانه بر عهده ی حضرت زهرا (س) باشد. در این میان حضرت علی (ع) و حضرت زهرا (س) از این تصمیم پیامبر بسیار خشنود بودند. چرا که با این تصمیم حضرت زهرا (س) می توانستند به امور خانه رسیدگی کنند و امام علی (ع) هم کار های بیرون از خانه و همچنین انجام اموری که برای پیشبرد اسلام به هدف های والای خود بود می رسیدند.

درمانی

ماجرای دوام آوردن زندگی

 

یک  از مهمترین عوامل پس از ازدواج، دوام آوردن است. مشکل حفظ روابط بین زن و شوهر یکی از مهمترین موضوعاتی است که از گذشته تا به الان در همه جوامع موضوعی بسیار مهم بوده و همواره مردم در جوامع گوناگون به صورت مستقیم و یا غیره مستقیم با این موضوع درگیر هستند. ما باید بدانیم که مشکلات در هر زندگی پیش خواهد آمد ولی این ما هستیم که تصمیم میگیریم که پاسخ ما نسبت به هر اتفاق چگونه باشد.  باید این مورد را بدانیم که همه مسئول شکست و یا موفقیت زندگی خود هستیم. به طور مثال در زمان شروع زندگی امام علی (ع) و حضرت زهرا زندگی آن ها بسیار فقیرانه بود به صورتی که بیان شده است: پوست گوسفندی به عنوان زیر انداز آن ها بود و عبایی رو انداز آن ها بود. در این ایام حضرت علی (ع) از چاه ها آب بیرون می کشید و مزارع را آبیاری می کرد و حضرت زهرا (س)  هم کار های خانه را انجام میدادند. هنگامی که حضرت علی (ع) به جنگ میرفتند، حضرت زهرا (س) به تنهایی کار های خانه و بیرون از خانه را انجام میدادند. و در نهایت پس از جنگ خیبر حضرت علی توانست با استفاده از پولی که به عنوان زحمتشان در بین مسلمانان پخش شده بود از دوران فقر خارج شوند. همچنین حضرت علی (ع) تا وقتی که حضرت زهرا (س) زنده بودند، هیچ وقت با زن دیگری به احترام حضرت زهرا (س) ازدواج نکردند، در صورتی که در آن آن زمان ازدواج با چند زن هیچ مشکل و یا موردی نداشت.

رسم شیعیان جهان برای این مناسبت

 

در حال حاضر از گذشته تا کنون افراد زیادی برای تهیه جهیزیه برای نیازمندانی که در شرف ازدواج هستند، هر ساله مبالغ مختلفی را جمع آوری میکنند. و با آن مبالغ هزینه های اولیه و اصلی تشکیل زندگی جوانان را تامین میکنند. امروزه پیش از زمان های قدیم جوانان برای تامین هزینه ها و تشکیل زندگی به یاری شما عزیزان نیاز دارند. با توجه به افزایش قیمت ها و تورم بسیار بالایی که در سطح کشور وجود دارد،  بهتر است نه تنها خودمان و بلکه دیگران را هم به حمایت از این کار خیر تشویق کنیم تا بتوانیم به یاری یکدیگر سنگی از جلوی پای جوانان برای تشکیل  زندگی شان برداشته شود.

ازدواج

عملکرد موسسه خیریه باران مهر و عاطفه نیکان در سالگرد ازدواج حضرت علی (ع)و حضرت زهرا (س)

 

با توجه به گسترش شهر ها شناسایی همه ی افراد یک شهر برای همگان سخت و در برخی از شهر ها کاملا نشدنی خواهد بود و اصلا غیر منطقی به نظر میرسد. در حال حاضر موسسات خیریه در تلاش هستند بتوانند با دریافت مجوز های مختلف و ارائه ریز حساب های مالی به سازمان های مالی، میزان اعتماد بین مردم یک جامعه را نسبت به خود افزایش دهند و در نهایت زندگی این کمک ها با اولویت بندی کردن ما بین افرادی که تحت پوشش موسسه هستند، این مبالغ را برای تامین جهیزیه این تازه عروس و داماد ها است. ما میتوانیم کمک های نقدی وغیر نقدی خود را از طریق موسسه های خیریه مطمئن به دست نیازمندان واقعی برسانیم.