این روزها اعتماد کردن به افرادی که برای کمک به نیازمندان از دیگران، مبالغ مختلفی دریافت میکنند، اهمیت بسیار بالایی پیدا کرده است و متاسفانه برخی افراد سودجو از این سو اتفاق سوء استفاده کرده و به جای استفاده از مبالغ برای نیازمندان و مددجویان، استفاده های شخصی کرده و موجب شده که اعتماد کردن به افراد و یا سازمان هایی که میخواهند به نیازمندان و مددجویان کمک کنند بسیار سخت شود. از این رو نباید به هرکسی که میخواهد به دیگران کمک کند اعتماد کنیم.
البته باید این موضوع رو هم در نظر داشته باشیم که افراد بسیار زیادی در جامعه هستند که به کمک همه ی ما نیاز دارند و این موضوع نباید باعث شود از کمک کردن به دیگران دست بکشیم بلکه باید تلاش خودمون رو انجام بدیم تا این مشکلات برطرف شوند.

موسسه های خیریه

راه های اعتماد کردن به موسسه های خیریه

برای سنجش اعتبار موسسه های خیریه راه های زیادی وجود دارد که میتوان با استفاده از این راه ها به یک موسسه خیریه اعتماد کرد و با آن موسسه همکاری های مختلفی را انجام داد. در ادامه راه های مخنتلف را نام برده و هر کدام را توضیح خواهیم داد.

 

1- استعلام موسسه های خیریه

اولین و همچنین یکی از مهمترین کار ها برای اعتماد کردن به موسسات خیریه چک کردن نام و شماره ثبت و همچنین اطلاعات حساب بانکی آن موسسه است برای این کار شما ابتدا باید مجوزها و گواهینامه ها ی آن موسسه را بررسی و از صحت آن اطمینان حاصل کنید. برای این کار میتوانید از سایت های زیر کمک بگیرید:

  1. ساماندهی خیرین: https://www.samandehi.ir
  2. ساماندهی انجمن‌های خیریه: https://www.anjomanekhair.ir
  3. پورتال اطلاع رسانی مربوط به موسسات غیردولتی: https://www.ngo.ir
  4. ساماندهی سازمان‌های خیریه و حمایت از مردم: https://www.behzisti.ir
  5.  سایت انجمن خیرین: https://www.kheyrian.com
  6.  سایت انجمن مردم‌نهادهای خیریه ایران: https://www.iran-ccso.ir
  7.  پایگاه اطلاع‌رسانی موسسات خیریه: https://www.charity.ir

 

2- مشاهده و بررسی کردن پیام های کاربران

با توجه به گسترش استفاده مردم از اینترنت و همچنین فعال بودن کاربران و شرکت ها در شبکه های اجتماعی، میتوان روند فعالیت های شرکت های مختلف و همچنین مردم را نسبت به موسسه های خیریه را بررسی کرد.

 

3- بررسی سوابق فعالیت های موسسه خیریه

بررسی سوابق و فعالیت های گذشته هر موسسه خیریه اطلاعات بسیار زیادی در رابطه با فعالیت های آن موسسه به ما می دهد. در صورتی که بخواهید با یک خیریه همکاری کنید و بین چند خیریه تصمیم خودتون رو بگیرید که میخواهید با کدام یک از این موسسات همکاری کنید.

 

4- چک کردن سایت موسسه

اغلب موسسه های خیریه از سایت خود به عنوان یک منبع جامعه اطلاعات و همچنین ارتباط با کاربران استفاده کنند. شما میتوانید از بخش درباره ی ما هر سایت را بررسی کرده و اهداف موسسه خیریه با خبر شوید و عملکرد آن ها را بررسی کنید.

 

5-بررسی شفافیت

تمامی موسسه های خیریه میبایست برای برقراری اعتماد بین خود و حامیانشان شفافیت بسیار بالایی را ایجاد و حفظ کنند به همین منظور شما میتوانید با مراجعه به موسسه و یا چک کردن سایت و شبکه اجتماعی موسسه میزان شفافیت های موسسه را بررسی کنید.

 

6- بررسی کردن توصیه نامه ها

اغلب موسسه ها با توجه به نوع کار خود که از نوع خیرخواهانه است با سازمان های مختلفی همکاری میکنند و با افراد مشهور در جامعه ارتباط برقرار میکنند در اکثریت مواقع سازمان ها و افراد مشهور برای جلوگیری از تخریب تصویر خود در فضای مجازی حاضر به تایید کردن هر نوع موسسه خیریه ای نیستند. در صورتی که یک موسسه توصیه نامه از افراد مشهور مختلف و یا سازمان های مختلف داشته باشد، آن موسسه معتبر تر خواهد بود.

 

7- چک کردن عملکرد گذشته و برنامه های آینده

شما میتوانید تاریخچه موسسه های مختلف رو بررسی کنید و علت شکل گیری موسسات و همچنین نحوه عملکرد آن ها را در گذشته بررسی کنید با این روش شما میتوانید به خوبی تصمیم بگیرید که آیا این موسسه خیریه از مبالغی که در اختیارش گذاشته شده است توانسته بهترین استفاده و عملکرد رو برای نیازمندان داشته باشد یا خیر. همچنین شما میتوانید از برنامه های آتی موسسه های خیریه آگاه باشید.

 

8- مراجعه ی حضوری به مرکز خیریه

شما میتوانید با مراجعه به موسسات خیریه از نزدیک با آن ها ارتباط برقرار کنید و همه سوالات خودتون رو پرسیده و آن ها را بسنجید و در صورتی که توانستید به آنها اعتماد کنید با آن ها همکاری کنید.

 

9- بررسی حساب های مالی

بسیاری از موسسه های خیریه اطلاعات مالی خودشون را به صورت گزارش های مالی به خیرین و مخاطبان سایت خودشون ارائه میکنند، شما میتوانید این گزارش های مالی را بررسی کنید.

 

آیا حتما باید کمک های خودم رو از طریق موسسه های خیریه انجام بدم ؟

قطعا لازم نیست شما حتما به موسسات خیریه کمک کنید شما اگر کسی رو میشناسید که نیازمند است و بتوانید نیازهای او را هم تامین کنید این بزرگترین کمک است و به راحتی میتوانید به افراد نیازمند کمک کنید.
گاهی پیدا کردن افراد نیازمند برای برخی از افراد سخت و وقت گیر خواهد بود ولی بیشترین تاثیری مثبتی که موسسات خیریه دارند این است که شما میتوانید با هر مبلغی که میتوانید کمک کنید شاید این کمک ها ناچیز به نظر برسد ولی وقتی که همه ی این کمک ها در کنار همدیگه جمع بشن مبلغ بسیار قابل توجهی خواهد بود.
از این رو نقش موسسات خیریه در حفظ، نگهداری و استفاده درست از این مبالغ برای کمک به مددجویان هر موسسه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.