برخی از موسسات خیریه به نیازمندان و مددجویان در طرح های مشخص و مصارف مختلف که متناسب با نیاز آنهاست، وام هایی در مبالغ مختلفی ارائه میدهند. برخی از موسسات هم هیچ گونه وامی به مددجویان ارائه نمی دهند؛ در ادامه می خواهیم این دو نوع موسسه را به صورت مجزا بررسی کنیم.

 

شرایط دریافت وام از موسسات خیریه

 

تمامی وام هایی که موسسات خیریه به مددجویان ارائه می دهد صرفا برای افراد نیازمند خواهد بود و موسسات خیریه پس از بررسی شرایط زندگی فرد تحت پوشش موسسه و همچنین درخواست تسهیلات بابت چه موردی است، تصمیم میگیرند که چه مبلغی به عنوان وام به آنها تعلق خواهد گرفت.

معمولا وام هایی که موسسات خیریه به مددجویان ارائه میدهند به دو صورت است:

 

 

معرفی به بانک 

 

در این حالت موسسات خیریه طی یک نامه مددجویان را به بانک ها معرفی می کنند و از بانک درخواست میکنند که یک وام با مبلغ تعیین شده ای به مددجو اعطا کنند. و موسسه یکی از ضامن های اصلی دریافت این وام خواهند بود. البته در صورتی که  شما چک و یا اقساط معوقه دارید به شما وامی از طریق بانک ها اهدا نخواهد شد.

 

 

صندوق موسسه 

 

برخی از موسسات خیریه درون موسسه خود صندوق هایی تشکیل داده اند و بر اساس موجودی این صندوق وام هایی به مددجویان تعلق خواهد گرفت و به همین خاطر ارائه وام ها برای مددجویان زمان بر خواهد  بود و به احتمال زیاد مردم را از دریافت وام منصرف میکند.

 

وام

موسسه های خیریه ای که به افراد تحت پوشش خود تسهیلات اعطا می کنند:

 

برخی از افراد تحت پوشش برای رفع تعدادی از امورات زندگی و یا درمان بیماری ها و راه اندازی کسب و کار خودشان، میتوانند از موسسات خیریه ای که  وام اعطا می کنند، مبلغ مدنظر خودشان را در قالب کمک هزینه دریافت کنند. این موسسات معمولا به همه مددجویان این تسهیلات را ارائه نمی کنند و صرفا به فردی که میتوانند از عهده پرداخت اقساط وام ها بربیایند، اعطا می کنند.

 

  • سازمان خیریه امام خمینی  

شعبه مرکزی: تهران، خیابان انقلاب، خیابان شهید فروتن، کوچه شهید پورفرضی، پلاک ۳۶

 پورفرضی، پلاک ۳۶
تلفن: ۶۶۴۵۲۱۰۵

شعبه مشهد: خیابان احمدآباد، خیابان هفتم، پلاک ۴۸
تلفن: ۳۶۴۸۸۸۷

 

  • سازمان خیریه محبت 

شعبه مرکزی: تهران، خیابان انقلاب، خیابان دکتر شریعتی، خیابان قائم مقام فراهانی، پلاک ۶۱
تلفن: ۸۸۸۰۴۸۵۳

شعبه مشهد: خیابان امام رضا، مابین خیابان شهید پورسیدی و خیابان آیت الله هاشمی رفسنجانی، پلاک ۱۰۸
تلفن: ۳۲۲۸۰۰۰۰

 

  • سازمان بهزیستی
  • شعبه مرکزی: تهران، خیابان ولیعصر، بالاتر از پارک ساعی، خیابان شهید صابریان، شماره ۲۰۹
    تلفن: ۸۸۳۳۲۹۴۵
  • شعبه مشهد: خیابان احمدآباد، کوچه ۹، پلاک ۳۸
    تلفن: ۳۶۳۴۳۳۱۰

 

 

چرا برخی از موسسات به مددجویان  و نیازمندان وام اعطا نمی کنند؟

 

بسیاری از مددجویان دانش کافی در مورد نحوه مدیریت مالی، دانش تخصصی برای به اجرا درآوردن یک کسب و کار و … ندارند. به همین خاطر بسیاری از موسسات به هیچ عنوان وامی به دیگران ارائه نمیدهند. چون میدانند با ارائه این سرمایه نه تنها سرمایه ای به موسسه برگشت نخواهد شد. بلکه برخی از مددجویان  با آن سرمایه نمی توانند خرج های اولیه زندگی خود را در همان ماه های ابتدایی  تامین کنند. ولی برخی از موسسات هم فکر دیگری دارند. آن ها باور دارند میتوانند با ارائه سرمایه و کمک به آن ها برای راه اندازی کسب و کارشان و پایه ریزی اولیه کسب و کار و در ادامه همراه بودن با مددجو، او را در رسیدن به موفقیت همراهی کنند.

 

 

موسساتی که به مددجویان وام نمیدهند، در ازای آن چه چیزی به مددجویان ارائه میدهند؟

معمولا موسساتی که مبلغی به مددجویان اهدا نمی کنند، با اهداء انواع مواد غذایی، لوازم خانگی، پوشاک، مسکن، کمک به درمان بیماری ها، وضعیت تحصیلی دانش آموزان  و… به مددجویان کمک می کنند. این موسسات به صورت نقدی به مددجو کمک نمی کنند ولی آنها سعی میکنند شرایطی را فراهم آورند تا مددجویان را در  خرید های اصلی ماهانه شان یاری کنند. و تمرکز  اصلی خانواده های مددجو تامین هزینه های مالی برای خود و خانواده باشد.

 

موسسه باران مهر و عاطفه 

  • موسسه باران مهر و عاطفه مبلغی به افراد تحت پوشش خود پرداخت نمیکند ولی موسسه نیازهای مهم افراد تحت پوشش خود را تامین میکند. این نیاز ها شامل اهدا بسته های کمک معیشتی به نیازمندان به صورت هر 40 روز یکبار، کمک به تامین لوازم خانگی، تامین هزینه درمان بیماری ها و … میباشد.