این رویداد Who Is Hussain، توسط یک موسسه خیریه عدالت اجتماعی که با NHS Blood and Transplant همکاری می کرد، رهبری شد. یک موسسه خیریه مسلمان بریتانیایی، ماه‌ها پس از آنکه NHS از اهداکنندگان بیشتری خواست تا قدمی پیش بگذارند، رکورد جهانی بیشترین تعداد اهدای خون در یک روز را شکست.

این تلاش داوطلبانه ثبت جهانی در ماه اوت توسط Who Is Hussain ، یک موسسه خیریه عدالت اجتماعی که با NHS Blood and Transplant و همچنین کمپین اهدای خون امام حسین، یکی از قدیمی‌ترین سازمان‌های اهدای خون مسلمان در کشور همکاری می‌کرد، رهبری شد.

به عنوان بخشی از این کمپین که #GlobalBlood Heroes نام دارد، مراکز اهدای خون در سراسر بریتانیا – و ده ها مرکز دیگر در 27 کشور از جمله آرژانتین، عراق و تایلند – خون بیش از 37000 نفر را جمع آوری کردند. کمک های مالی از مرکزی در نیوزلند آغاز شد و در ایالات متحده به پایان رسید.

این بیماری همه گیر به شدت به ذخایر خون در سراسر جهان ضربه زد. با تلاش بیمارستان ها برای برآورده کردن خواسته ها. «منتظر راعی»، مدیر خیریه، گفت که داوطلبان «حسین کیست» گرد هم آمدند و کمپین قهرمانان خون جهانی ما را راه اندازی کردند.

جریان خون در اوگاندا

او افزود: «اهدای خون یک عمل همدلی جهانی است که می‌تواند مردم را در سراسر جهان متحد کند – همه ما به یکسان خونریزی می‌کنیم.» ما بسیار هیجان‌زده هستیم که تعداد زیادی از اهداکنندگان برای اولین‌بار مطرح شدند و بسیاری متعهد به اهدای مجدد هستند و امیدواریم سال‌های آینده به این کار ادامه دهند.»

با تأیید رکوردهای رسمی جهانی، تعداد کل اهدای خون 37018 نفر بود که رکورد قبلی 34723 اهدایی در سال 2020 را شکست.

طبق گفته NHS Blood and Transplant ، یک اهدا می‌تواند به نجات یا بهبود زندگی سه نفر کمک کند، که به این معنی است که با تلاش‌های خیریه بریتانیا می‌توان جان بیش از 110000 نفر را نجات داد یا بهبود بخشید.

اهدای خون از جوامع سیاه پوست، آسیایی و اقلیت قومی (BAME) در بریتانیا به ویژه کم است. بر اساس NHS ، افراد دارای میراث BAME بیشتر از افراد سفیدپوست در معرض ابتلا به فشار خون بالا، دیابت و برخی از اشکال هپاتیت هستند.

سال گذشته، کمتر از 6 درصد از اهداکنندگان خون NHS در بریتانیا از افرادی با پیشینه BAME بودند.

در ماه ژوئن ، NHS اعلام کرد که طی پنج سال آینده به 1 میلیون اهداکننده خون جدید نیاز است تا بیماران بتوانند نوع مناسب خون را دریافت کنند، زیرا اهداکنندگان و دریافت‌کنندگان خون از یک پیشینه قومی بیشتر با هم مطابقت دارند.

NHS اعلام کرد که نیاز ویژه ای به اهداکنندگان بیشتری از قومیت سیاه پوستان آفریقایی و سیاه پوستان کارائیب برای درمان افراد مبتلا به سلول داسی شکل وجود دارد، اختلال خونی ژنتیکی که به سرعت در حال رشد در بریتانیا است و بیشتر افراد سیاه پوست را تحت تاثیر قرار می دهد.

کمپین #GlobalBloodHeroes از سوی چهره های سرشناس از جمله جیمز اوبراین از LBC و ناز شاه از حزب کارگر حمایت شد.

تیم Who Is Hussain در بوئنوس آیرس، آرژانتین. بریتانیا
حمایت بریتانیا

تعداد زیادی از اهداکنندگان برای اولین بار در این کمپین شرکت کردند، به طوری که 25 درصد از اهداکنندگان بریتانیا برای اولین بار خون اهدا کردند، این موسسه خیریه تایید کرد و افزود که این کمپین به ویژه در تشویق اهداکنندگان BAME به حضور موفق بوده است.

تلاش برای ثبت رکورد جهانی مصادف با محرم، اولین ماه تقویم اسلامی است که به ویژه برای مسلمانانی که میراث حسین، نوه پیامبر اسلام را گرامی می دارند، که 1400 سال پیش پس از امتناع از اهدای آن به همراه خانواده اش قتل عام شد.

رای افزود: «این باور نکردنی است که فکر کنیم نوع‌دوستی فداکارانه این مرد که بیش از هزار سال پیش می‌زیسته است، الهام‌بخش بیش از 37000 نفر برای شرکت در بزرگترین اهدای خون تاریخ است.»