موسس آمازون می خواهد 124 میلیارد دلار ثروت را به اهدافی مانند بحران آب و هوا و وحدت جهانی اهدا کند. جف بزوس قول داده است که اکثریت قریب به اتفاق 124 میلیارد دلار (110 میلیارد پوند) دارایی خود را در طول زندگی خود ببخشد، اما اعتراف کرد که اطمینان از اینکه ارزشمندترین منفعت‌ها به اندازه ساختن امپراتوری آمازون او دشوار است.

طبق فهرست میلیاردرهای فوربس، مرد 58 ساله، چهارمین فرد ثروتمند جهان، پس از دادن 100 میلیون دلار به خواننده کانتری، دالی پارتون، به عنوان بخشی از جایزه سالانه شجاعت و مدنیت بزوس، به موسسات خیریه منتخب خود این تعهد را داد.

بزوس در مصاحبه ای با CNN در مورد جایزه 9 به 5 این خواننده گفت: “سفرهای درگیری، درگیری جالب است و مردم روی درگیری تمرکز می کنند.” [من] می‌خواهم برای این مردمی که به جای درگیری از وحدت استفاده می‌کنند، کمی نور، کمی تقویت کنم.»

بزوس، که آمازون را از یک استارتاپ در یک گاراژ اجاره ای به یک تجارت جهانی 1 تریلیون دلاری تبدیل کرده است، در گذشته به دلیل عدم توجه نسبی خود به اهداف خیریه در مقایسه با برخی از میلیاردرهای دیگر مورد انتقاد قرار گرفته است.

بزوس یکی از امضاکنندگان «Giving Pledge» نیست، که ثروتمندترین های جهان را تشویق می کند تا نیمی از دارایی خالص خود را به امور بشردوستی اختصاص دهند و توسط بیل گیتس و وارن بافت راه اندازی شده است. بیش از 230 امضاکننده از جمله ایلان ماسک و مارک زاکربرگ را جذب کرده است.

بزوس و شریک زندگی‌اش، روزنامه‌نگار نیکوکار، لورن سانچز، که در سال 2019 مدت کوتاهی پس از اعلام طلاق از همسرش که 25 سال بود شروع به برقراری ارتباط کرد، گفتند که آنها بهترین راه را برای توزیع ثروت او در جهت اهداف خیر در نظر می‌گیرند.

او گفت: “بخش سخت این است که بفهمیم چگونه این کار را به روش اهرمی انجام دهیم – آسان نیست.” «ساخت آمازون آسان نبود. کار بسیار سخت و گروهی از هم تیمی های بسیار باهوش نیاز داشت. بشردوستی بسیار شبیه است. واقعاً سخت است و راه‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید کارهای بی‌اثر را نیز انجام دهید. ما در حال ایجاد این ظرفیت هستیم که بتوانیم این پول را تقدیم کنیم.»

کمک 100 میلیون دلاری به پارتون سومین اهدایی است که بزوس به عنوان بخشی از جایزه شجاعت و مدنیت خود پس از کمک های مشابه به سرآشپز خوزه آندرس و مدافع آب و هوا وان جونز انجام می دهد.

سانچز گفت: “تمام کاری که او می خواهد انجام دهد این است که نور را به دنیای دیگران بیاورد.” بنابراین ما نمی‌توانستیم کسی بهتر از دادن این جایزه به دالی فکر کنیم و می‌دانیم که او کارهای شگفت‌انگیزی با آن انجام خواهد داد.»

بزوس نگفته است که چه نسبتی از ثروت او احتمالاً به امور بشردوستانه اختصاص می یابد، یا جزئیاتی را ارائه نکرده است که دقیقاً کدام علل احتمالاً بزرگترین تمرکز او هستند.

او 10 میلیارد دلار در طول 10 سال به صندوق زمین بیزوس، که سانچز ریاست مشترک آن را بر عهده دارد، متعهد شده است، و آمازون یکی از 300 شرکتی است که قول داده است تا سال 2040 اثر کربن خود را در راستای اهداف توافق آب و هوایی پاریس کاهش دهد.

همسر سابق بزوس، مک کنزی اسکات، که در ماه سپتامبر از همسر دومش دن جوت درخواست طلاق داد، مبلغی 38 میلیارد دلاری از بزوس دریافت کرد و چهارمین زن ثروتمند جهان شد.

این مرد 52 ساله، که تعهد نامه را امضا کرده است ، اخیراً در کمتر از یک سال 3.8 میلیارد دلار به 465 سازمان اهدا کرد.

در سال 2018، بزوس در صدر فهرست 50 بشردوستانه قرار گرفت، رتبه‌بندی بزرگترین کمک‌کنندگان ایالات متحده که توسط Chronicle of Philanthropy تهیه شده است.

منتقدان پیشنهاد کرده‌اند که بزوس باید به اندازه اهدای پول به اهداف خیریه، روی دستمزد و شرایط نیروی کار جهانی آمازون تمرکز کند. روز دوشنبه گزارش شد که آمازون در حال آماده شدن برای اعلام کاهش 10000 شغلی در این هفته است، آخرین غول فناوری که در بحبوحه نشانه‌هایی از رکود اقتصادی در این بخش، کاهش بزرگ را اعلام کرد.