عید غدیر خم برای بسیاری از مردم جهان یکی از بزرگترین وقایع تاریخی در جهان اسلام است. این واقع بسیار مورد بحث بین شیعیان و اهل تسنن است.  در ادامه به بررسی اتفاقی که در غدیر رخ داد و تاثیرات آن و نقش مردم و موسسات خیریه در این روز  خواهیم پرداخت.

 

 

واقعه غدیر خم

 

در تاریخ دهم ذیحجه در آخرین سفر حج پیامبر اسلام حضرت محمد (ص) به تمام افراد کاروان دستور دادند در محلی به نام غدیر توقف کنند. روایت شده است که پیامبر به کاروانیان فرموده اند: به کسانی که جلوتر رفته اند بگویید که برگردند و به کسانی که عقب تر مانده اند بگویید که زودتر خودشان را برسانند.

در آنجا حضرت محمد با کاروانیان نماز خواندند و سپس بر روی منبری که از زین اسب ها ساخته شده بود رفتند و این چنین اعلام کردند: ای مردم آیا در بین شما کسی از من سزاوار تر هست که بخواهد ولی شما باشد؟ همه گفتن خیر شما (پیامبر) از همه سزاوار تر هستید؛ سپس پیامبر سه مرتبه با صدایی بسیار بلند اعلام کردند هر کس مولای او هستم از این به بعد علی مولای اوست.

در اینجا پیامبر اسلام صراحتا امام علی (ع) را به عنوان جانشین پس از خود برای تمام مسلمانان معرفی کردند و در نهایت از مردم خواستند که کسانی که این واقعه را شاهد بودند خوب به خاطر بسپارند و این خبر را به دیگران هم برسانند. و پس از پایان سخنرانی، ایشان از مردم خواستند که هر کدام جلو بیایند و با حضرت علی (ع) که او را امیرالمومنین خطاب میکردند بیعت کنند.

در حین برگشت از سفر حج آیه ای از سوره ی مائده بر پیامبر اسلام حضرت محمد (ص) نازل شد. معنای آیه این چنین است:  ای پیامبر! آنچه را از سوی پروردگارت بر تو نازل شده [به مردم] برسان. اگر این کار را نکنی، رسالت الهی را به انجام نرسانده‌ای و خداوند از مردم نگاهت خواهد داشت. همچنین در  آیه ی دیگری از سوره مائده که به عنوان آخرین آیه قرآن کریم بر پیامبر اسلام نازل شد است، خداوند فرمود: امروز دین شما را کامل کردم و نعمت خود را بر شما تکمیل کردم و اسلام را به عنوان آیین [جاودان] شما پذیرفتم.

با وجود تمامی این اسناد تاریخی و دیگر اسنادی که وجود دارند برخی از دانشمندان و مفسران جهان اسلام که تعداد کمی هستند نظر دیگه ای دارند، برای تحقیق در این باره می توانید منابع اهل تسنن و شیعه مطالعه کنید.

تاثیر غدیر خم بر شیعیان

 

پیامبر اسلام پس از واقعه غدیر به مسلمانان اعلام کردند که روز غدیر خم را به عنوان بزرگترین جشن  و عید برای مسلمانان باشد. به همین خاطر شیعیان هر ساله در این روز، عید غدیر را جشن میگیرند و در ایران مردم به خانه افرادی که سید هستند میروند به آنان تبریک میگویند.

همچنین در همه شهر های ایران مردم خیابان ها را چراغانی و تزئین میکنند و با شیرینی، چایی، شربت، غذا و … از دیگران پذیرایی میکنند و خیرات بسیاری را در روز عید پخش میکنند. بسیاری از خانواده ها مجالس مختلفی برای جشن و شادی در این روز برگزار میکنند و سخنران ها در این روز درس های اخلاق و منش امام علی (ع) را برای جوانان یادآوری میکنند.

 

باران مهر

کمک به نیازمندان در روز عید غدیر خم

چون این روز برای همه ی مسلمانان از جمله شیعیان عید بسیار بزرگی است، به همین خاطر بسیاری از مسلمانان در این روز جشن های بزرگی میگیرند و با خداوند راز و نیاز میکنند و به نیازمندان و فقرا کمک های مالی وغیر مالی خود را می رسانند. موسسه خیریه باران مهر و عاطفه نیکان در راه کمک رسانی به همه ی افراد تحت پوشش خود، از جمله موسسه های پیشرو در این موضوع است.

روند عملکرد موسسه خیریه باران مهر و عاطفه در این روز عید غدیر خم

 

به رسم هر ساله این موسسه خیریه برای زنده نگه داشتن مرام و منش حضرت امام علی (ع) مراسم های مختلفی می گیرد و برای ایتام هدایای مختلفی ارسال میکند و تقریبا هر ماه برای آنها بسته های کمک معیشتی به منظور بهبود کیفیت زندگی آنان ارسال می کند، این موسسه هزینه های درمان، خرید مایحتاج زندگی و … را برای زنان سرپرست خانوار و کودکان بدون سرپرست و یا بدسرپرست تامین میکند.

حامیان موسسه در عید غدیر

 

حامیان موسسه برای کمک به برگزار کردن هرچه بهتر مراسم و جشن ها برای افراد و خانواده های تحت پوشش موسسه، با حمایت های نقدی و غیرنقدی خود و همچنین با ارسال کادو برای کودکانی هر ماه از آنها حمایت میکنند، نقشی اساسی در روند عملکرد موسسه ایفا میکنند.

امیدواریم که بتوانیم همواره مانند مولا و پیشوای مان امام علی (ع) برای کمک به نیازمندان پیش قدم باشیم تا بتوانیم شرایط زندگی افراد نیازمند را بهبود دهیم.