در خیابان همیشه اتفاقات جالبی می‌افتد. بعضی اوقات افراد نیازمند پیش ما می‌آیند و درخواست کمک می‌کنند. بعضی از ما ممکن است بی‌تفاوت از کنار آن‌ها بگذریم و بعضی دیگر احتمالا به آن‌ها کمک می‌کنیم. اما برای اینکه بتوانیم تشخیص دهیم که کدام‌یک از آن‌ها نیازمند واقعی است و کدام‌یک سودجو، باید دقت کنیم.

بسیاری از افراد تظاهر به نیاز می‌کنند؛ در‌صورتی‌که اصلا واقعیت ندارد. بیشتر نیاز‌مندان واقعی به‌دلیل حفظ آبرو، از سایر افراد درخواست یاری نمی‌کنند. نیازمندان حقیقی به دل‌سوزی و ترحم نیازی ندارند. آن‌ها فقط به یک جامعه پویا نیاز دارند که بتوانند با هم مشکلات را حل کنند. جامعه پویا، جامعه‌ای است که افراد آن با همکاری و همدلی می‌توانند به‌رفع فقر و نیازمندی‌ها بپردازند.

در این مقاله به معرفی روش‌های مختلف برای شناسایی خانواده‌های نیازمند و یاری به آن‌ها پرداخته خواهد شد. اگر می‌خواهید با این ‌روش‌ها آشنا شوید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

افراد نیازمند چه کسانی هستند؟

افراد نیازمند

افرادی که در جامعه به منابع مالی دسترسی ندارند یا دارای مشکلات شدید مالی هستند، همچنین در تامین پوشاک، خوراک، مسکن یا هزینه‌های درمان و بیماری‌ها ناتوانند به‌عنوان نیازمند شناخته می‌شوند.

نیازمندان به‌دنبال سودجویی یا دریافت خدمات رایگان نیستند، ولی شرایط زندگی برای آن‌ها به‌گونه‌ای رقم خورده که مجبورند مورد حمایت دیگر اعضای جامعه باشند.

معیارهای تشخیص افراد نیازمند چیست؟

برخی از افراد معتقدند که زندگی بدون کمک به دیگران بی‌ارزش است. این افراد که تعداد زیادی نیز هستند، خوشحال می‌شوند که به دیگران کمک کنند، گره‌های مشکلات را باز کنند و با لبخندنشاندن بر لب نیاز‌مندان، آن‌ها را به‌زندگی امیدوار سازند.

برای اینکه کمک‌ این افراد خیرخواه به‌درستی به نیازمندان برسد، ممکن است با مشکلاتی روبه‌رو شوند و نتوانند نیاز‌مندان واقعی را تشخیص دهند. این نشان می‌دهد که داشتن یک نقشه راه برای شناسایی نیاز‌های واقعی می‌تواند بسیار مفید باشد.

در این بخش از مقاله ما به‌معرفی تعدادی از ملاک‌ها و معیار‌ها می‌پردازیم تا شما عزیزان بتوانید به‌راحتی افراد نیازمند را از دیگران تشخیص دهید.

وجود مشکلات مالی

بسیاری از افراد در قشر متوسط تا پایین جامعه با مشکلات مالی روبه‌رو می‌شوند، اما این نباید بدین معنا باشد که همه آن‌ها نیازمند کمک مالی ما هستند.

ما باید بتوانیم از میان افراد با مشکلات مالی، کسانی را شناسایی کنیم که نیاز به کمک دارند. نباید فقط یاری‌رسان کسانی باشیم که در بدترین وضعیت هستند؛ زیرا برخی از افراد ممکن است با کمکی هرچند کوچک، زندگی‌شان بهبود یابد و نباید حتما منتظر وقوع بدترین اتفاقات در زندگی افراد جامعه باشیم.

بیماری ‌های جدی

گاهی اوقات، مشکلات گوناگون مانند بیماری‌ها برای افراد مختلف رخ می‌دهد. این بیماری‌هایی که به‌صورت جدی و ناگهانی به‌وجود می‌آیند، معمولا هزینه‌های درمان بسیار بالایی خواهند داشت. در این شرایط هزینه‌های درمان آن‌قدر بالا می‌رود که حتی خانواده‌هایی هم که دارای سطح متوسط مالی در جامعه هستند، به حمایت‌های مردم نیاز پیدا می‌کنند.

کودکان بی ‌سرپرست

افراد نیازمند

دوران کودکی بسیار زیبا و باشکوه است. دورانی که شیرین‌ترین اتفاقات همه‌ انسان‌ها در این سن رخ می‌دهد. علت آن هم این مسئله شناخته شده که ما درحال یادگیری، تربیت و پرورش هستیم. این سنین طلایی در دامان پرمهر و محبت پدر و مادر و همچنین دیگر اعضای خانواده اتفاق می‌افتد.

کودکانی که بدون سرپرست زندگی می‌کنند، از سنین پایین سختی‌های بسیاری کشیده‌اند، آن‌ها طعم خوش زندگی را شاید چند بار بیشتر نچشیده باشند. این کودکان لایق یک زندگی شاد، مهر و محبت دیدن پدر و مادر هستند. کودکان بی‌سرپرست از نیازمند‌ترین افراد جامعه شناخته شده‌اند.

بیکاری

یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتی که جوانان امروزی با آن روبه‌رو هستند، عدم دسترسی به شغل و کمبود سرمایه است. اصلی‌ترین ریشه‌ این مسائل، می‌تواند به‌عدم وجود فرصت‌های مناسب برای جوانان برگردد. بنابراین، فعالیت‌های موسسه خیریه و افرادی که توانایی حل این مشکلات را دارند، می‌تواند نقش بسیار مهمی در بهبود وضعیت بیکاری جوانان ایفا کنند.

بی ‌خانمانی

بی‌خانمانی یکی از بهترین دلایل برای شناخت افراد نیازمند است. کسانی که بی‌خانمان هستند یعنی نمی‌توانند حتی مکانی برای سکونت خود پیدا کنند و به‌احتمال خیلی بالا چیزی هم برای خوردن و سیرکردن شکم خودشان ندارند.

بسیاری از افراد بی‌خانمان تمام زندگی خود را برای برطرف‌کردن مشکلات‌شان فروخته‌اند و دیگر چیزی برای ازدست‌دادن نخواهند داشت. آن‌ها معمولا نمی‌توانند جای درستی نیز استخدام شوند و ازنظر بهداشت و سلامت وضعیت مناسبی ندارند.

معلولیت

معلولیت برای بسیاری از افراد غم‌انگیز است. برخی از آن‌ها تا آخر عمر خود نیاز دارند که یک فرد همیشه در کنارشان باشد تا بتواند به انجام کار‌های شخصی‌شان کمک کند.

بعضی از معلولین با فداکاری‌های ارزشمند و خالصانه اطرافیان تاکنون توانسته‌اند شرایط مطلوبی را بگذرانند. اما اگر فرد معلولی وجود داشته باشد و کسی نباشد که از او حمایت کند، وظیفه ماست که او را به بهزیستی یا مراکزی که به‌صورت تخصصی این افراد را جذب می‌کنند و خدمات ارائه می‌دهند معرفی کنیم.

چرا باید افراد نیازمند را پیدا کنیم؟

در هر جامعه‌ای نیازمندان واقعی وجود دارند؛ البته اگر افراد سودجویی که خود را شبیه نیازمندان جلوه می‌دهند، اجازه دهند که واقعی‌ها را شناسایی، و به آن‌ها کمک کنیم.‌ موسسه‌های خیریه نقش مهمی در این زمینه ایفا کرده‌اند. با تحقیق درباره خانواده‌های نیازمند، این موسسه‌ها توانسته‌اند از سوءاستفاده افراد سودجو جلوگیری به عمل آورند. بعداز آن نیاز‌مندان را شناسایی کرده و به خیرین معرفی کنند تا کمک به آن‌ها افزایش یابد.

موسسه‌های خیریه با انفاق به‌افراد نیازمند باعث می‌شوند که آن‌ها زندگی شادتری را تجربه کنند. انفاق، راهی برای به اشتراک گذاشتن خوبی‌های زندگی است. شما هم می‌توانید تغییری مثبت در جهان و در زندگی نیازمندان ایجاد کنید. اگر می‌خواهید بدانید انفاق چیست و اهمیت و فواید آن در زندگی‌تان را بشناسید، مقاله‌ای را که دراین‌خصوص منتشر شده حتما مطالعه کنید.

چرا باید به افراد نیازمند کمک کرد؟

افراد نیازمند

وظیفه‌ انسانی هر فرد این است که به نیازمندان کمک و آن‌ها را حمایت کند تا وضعیت معیشتی و زندگی آن‌ها بهبود یابد. مسئولیت اجتماعی می‌خواهد که افراد یک جامعه به‌هم‌پیوسته و همدل باشند تا بتوانند با هم آسیب‌های اجتماعی ناشی از غول فقر را کاهش دهند.

در هنگام مواجهه با افراد نیازمند چگونه باید عمل کنیم؟

حتما برای شما هم پیش‌آمده که وقتی در سطح شهر درحال تردد هستید، افراد نیازمند برای دریافت کمک به شما مراجعه کرده‌اند. همه ما در این مواقع برخورد‌های متفاوتی با نیاز‌مندان داشته‌ایم. ولی بهترین رفتار این است که آرامش خودمان را حفظ کنیم و از بروز احساسات و از تاثیر بیش ‌از‌ حد آن‌ها روی افکارمان ممانعت ورزیم.

ما می‌توانیم آن‌ها را راهنمایی کنیم تا با توجه به مشکلات خود، در موسسه‌ای که خدماتی مناسبی به آن‌ها ارائه می‌دهد ثبت‌نام کنند. در این شرایط می‌توانند تحت پوشش موسسه‌ها قرار بگیرند و کیفیت زندگی و معیشت آن‌ها بهبود پیدا کند.

چگونه می ‌توان به افراد نیازمند کمک کرد؟

برای کمک به نیازمندان جامعه راه‌های بسیار زیادی وجود دارد؛ از‌جمله صدقه آنلاین، تامین مواد غذایی، ارائه مسکن و شغل. این کار‌ها اغلب چالش‌برانگیز است. یکی دیگر از این راه‌ها موارد موسسه‌های خیریه هستند. در این مراکز اهداف مشخصی دنبال می‌شود.

برخی از موسسه‌ها به بیماران کمک می‌کنند، بعضی کودکان بی‌سرپرست را تحت پوشش قرار می‌دهند و بعضی هم یاری‌رسان زنان سرپرست خانوار هستند. همچنین در مواقع بحرانی مانند زلزله و سیل به میدان امدادرسانی می‌روند. در این موسسه‌ها روشی مشخص برای شناسایی نیاز‌مندان وجود دارد و پس‌از تحقیقات دقیق، به آن‌ها کمک می‌شود.

جمع‌بندی

در این مقاله، به بررسی روش‌های متعدد برای شناسایی افراد نیازمند و پشتیبانی از آن‌ها پرداختیم. همان‌طور که اشاره شد، بسیاری از افراد نمی‌توانند به‌راحتی از کمک دیگران استفاده کنند و برای حفظ احترام به خانواده ‌تنهایی با مشکلات دست‌و‌پنجه نرم می‌کنند. همکاری با فعالیت های موسسه خیریه می‌تواند کمک‌های خیرین را به‌صورت ناشناس و به‌طور دائمی به‌این خانواده‌ها برساند.

این خانواده‌ها می‌توانند اطمینان داشته باشند که هر ماه کمک‌های لازم از سوی موسسه‌های خیریه و خیرین مهربان به آن‌ها می‌رسد. امروز مراکز خیریه زیادی در سطح شهر وجود دارند که به‌صورت مالی و غیرمالی به خانواده‌های نیازمند کمک می‌کنند تا بتوانند زندگی بهتری داشته باشند و کودکان‌شان از نیاز‌های اساسی محروم نشوند.